Начало Moto News Мартин Чой завърши 24-часово състезание в Льо Ман въпреки проблемите

Мартин Чой завърши 24-часово състезание в Льо Ман въпреки проблемите

42
0

Пилотът на BMW Motorrad CSEU Мартин Чой завърши успешно участието си в 24 часа на Льо Ман и изпълни отборната цел, въпреки че кара на обезболяващи медикаменти от сутринта. Останал единствен пилот за BMW за близо 15 часа, българинът изцеди силите си докрай, но докара мотора до финалната права.

Състезанието започна по най-лошия възможен начин за BMW Motorrad CSEU, след като словенецът Янеш Прошеник падна лошо след старта, счупи таза си и натоварването в състезанието беше прехвърлено изцяло върху Чой и Роланд Реш. Австриецът обаче изчерпа физическите си сили и остави българина сам на пистата след полунощ.

Чой даде всичко от себе си и изкара състезанието докрай, почивайки само веднъж по-дълго – между 4:30 и 7:30 в неделя сутринта местно време, а след това влизаше за кратко в бокса.

Прошеник падна на асфалта близо 40 минути след началото на състезанието и счупи тазобедрената си кост, което изпрати BMW Motorrad CSEU на последното 57-о място в подреждането. Моторът все пак обаче беше откаран за продължителен ремонт в гаража на BMW и чешките механици се справиха прекрасно, за да го върнат на пистата.

Разменяйки своите позиции през около час, Чой и Реш съумяха да задържат добро темпо, а след петия час изпревариха първия супербайк отбор на Mongore 13 endurance. След като пътят беше малко по-открит, BMW Motorrad CSEU изпревари пет мотора в клас суперсток и след осмия час вече заемаше 50-о място.

Именно тогава отпадна вторият тим на BMW Motorrad – Penz13.com, който спечели петъчните квалификации на легендарната френска писта. Чой, вече оставен сам в своя тим, стигна до 44-о място след 13-ия час, но тогава започна да действа в пълна сила отборният план и българинът караше малко над 40 обиколки на излизане, след които почиваше за кратко в гаража. В крайна сметка Чой успя геройски да докара машината до финала на 24-те часа.

BMW Motorrad CSEU, с номер 52 на мотора, завърши надпреварата на 44-о място с напарвени 618 обиколки, а победител стана отборът на SRC Kawasaki с 819. На второ място се нареди Team April Moto Motors Events с изоставане от 9 обиколки. Трети остана отборът на F.C.C. TSR Honda.

Другият тим на BMW Motorrad – Penz13.com, отпадна още в ранните неделни часове и остана с едва 229 обиколки, след като задната ос на мотоциклета се извади по време на състезанието.