Начало Формула 1 Макларън иска промяна в стартовата процедура, за която Ферари вече има решение...

Макларън иска промяна в стартовата процедура, за която Ферари вече има решение и блокира изменението

Причината за реакцията на Ферари е, че Фредерик Васьор посочил проблема и възможното му решение преди година и половина. Тогава ръководителят на Скудерията бил блокиран от съперници

8505
0
Оскар Пиастри, Макларън MCL40
снимка: Майкъл Потс

Макларън иска промени в правилата преди първия старт от сезон 2026 за проблеми, които смята за отнасящи се до сигурността на пилотите. Според шефа на тима Андреа Стела, цитиран от the-race.com, има определени ситуации, които могат да възникнат по време на състезанията и да станат опасни. Едната е, че при поведението на новите коли, което бе наблюдавано по време на шейкдауна в Барселона и първия официален тест в Бахрейн, може да се стигне до сблъсъци при висока скорост и при опити за изпреварване на права. Друго, за което според Стела ФИА трябва да се погрижи, е да се обърне внимание на т.нар. lift and coast, за да не се стига до твърде висока разлика в скоростта между отделните коли. Трети проблем според Макларън може да се появи по време на стартовата процедура.

Конкретно стартовата процедура е била обсъждана на F1 комисия през юли 2025 г. От Ферари обаче са блокирали промяната

Причината е, че Фредерик Васьор посочил проблема и възможното му решение година по-рано. Тогава ръководителят на Скудерията бил блокиран от съперници. Затова от Ферари са разработили задвижващата си система така, че да се справя с по-къса стартова процедура. Сега не желаят промяна, която би била в техен ущърб. Стела не е съгласен.

„Тук говорим за сигурност на стартовата решетка. Някои теми излизат извън рамките на състезателния интерес на един отделен отбор. За мен сигурността на грида, която може да бъде постигната с едно много просто напасване, е приоритет. Необходимо е да се гледа голямата картина“, заяви шефът на Макларън в F1.

Стела не спомена нищо за това, че от Ферари са предложили промяната още през 2024 г., но са били блокирани.

Същевременно опасенията за големи разлики в скоростта са съвсем валидни

Ланс Строл заяви през седмицата в Бахрейн, че новият Астън Мартин AMR26 например е с 4-4,5 секунди по-бавен от топ 4 при отборите – Ферари, Макларън, Мерцедес и Ред Бул. Тези четири екипа освен това са с ясна разлика пред останалите. Като се добави към това движението по инерция (т.нар. lift and coast) с цел пестене на енергия за правите, настигането на бавно движещи се болиди по трасето изглежда напълно реално.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by FORMULA 1® (@f1)