Начало Formula 1 News • Новини за Формула 1 Маса печели в Бразилия, Хамилтън взима титлата

Маса печели в Бразилия, Хамилтън взима титлата

217
0

Фелипе Маса (Ферари) спечели Гран при на Бразилия, последен кръг от световния шампионат на Формула 1 за сезон 2008 г., но световен шампион е Люис Хамилтън, който финишира пети в надпреварата. Англичанинът взе короната след драматични последни две обиколки, в които първо бе изпреварен от Себастиан Фетел (Торо Росо) и загуби необходимата му пета позиция. Накрая обаче заваля силен дъжд и двамата задминаха Тимо Глок (Тойота), който бе със сухи гуми. Така Фетел отиде четвърти, а 4-е точки на Хамилтън бяха достатъчни, за да остане пред Маса в генералното класиране с 1 пункт аванс. Втори и трети станаха Фернандо Алонсо (Рено) и Кими Райконен с второто Ферари.
Състезанието на Интерлагос не започна навреме. Стартът бе отложен с 10 минути, след като преди загряващата обиколка плисна порой, който бързо спря. Пистата бе мокра на места, на други – суха, като според сведенията не се очакваше дъжд в следващите 30-40 минути. Всъщност валеж нямаше почти до самия край на надпреварата.
Стартът премина спокойно за първата половина от колоната. отзад обаче Дейвид Култард (Ред Бул) бе ударен от Нико Розберг (Уилямс), при което повлече и Казуки Накаджима. Последното състезание на шотландеца във Формула 1 за съжаление приключи твърде бързо. Междувременно и Нелсън Пикет (Рено) остана в зоната за сигурност със счупен автомобил, но в отделен инцидент. На пистата излезе кола за сигурност, която остана три тура начело на колоната. След това Маса водеше пред Ярно Трули (Тойота), Райконен и Хамилтън. Всички бяха с интермедии, но трасето изсъхна бързо и при първите спирания в пита пилотите сложиха сухи гуми.
Постепенно Алонсо и Фетел си пробиха път напред, а Трули се завъртя и загуби позиции. 7 обиколки преди финала отново заваля и всички отново смениха гуми с изключение на Тойоти-те, което се оказа решаващо за изхода от борбата за титлата. Глок трудно удържаше колата си в последните турове и в крайна сметка бе изпреварен от Фетел и Хамилтън, което донесе титлата на англичанина.