Начало Moto News MotoGP: Марк Маркес световен шампион за втори път

MotoGP: Марк Маркес световен шампион за втори път

58
0

Испанецът Марк Маркес (Repsol Honda) е новият стар световен шампион в кралския клас. Той защити титлата си по перфектен начин, като завърши втори в Гран При на Япония на пистата Мотеги.

Победата спечели Хорхе Лоренсо от екипа на Movistar Yamaha MotoGP, а втората позиция на Маркес бе достатъчна, за да може испанецът да триумфира и да стане най-младият двукратен световен шампиона и то три кръга преди края на шампионата.

Пред близо 50 000 зрители, на пистата на Honda, Маркес триумфира след поредното си перфектно състезание. Той отново подобри куп рекорди в този уикенд.

От първа позиция стартира Андреа Довициозо, но колоната поведе Валентино Роси. След Доктора бе Довициозо, трети бе Лоренсо, следван от Андреа Яноне и едва тогава Маркес.  Лоренсо се вдигна на щурм и изпревари Роси. Лоренсо направи и рекорд на пистата – 1:45,350. Маркес също започна атака и стигна до 3-о място. Стъпка по-стъпка започва да догонва роси. Направи опит да го изпревари, успя, но Доктора си върна позицията. Обиколка по-късно, 9 преди финала Маркес атакува отново и стана втори. Така Роси завърши на 3-а позиция.

След Лоренсо, Маркес и Роси, на 0,555 сек. от подиума, 4-и стана Дани Педроса. Той и валентино бяха единствените, които можеха да попречат на Маркес. Довициозо стана 5-и, а след него бяха Яноне, Щефан Брадъл (LCR Honda MotoGP), Пол Еспаргаро (Monster Yamaha Tech3), Брадли Смит (Monster Yamaha Tech3) и Алваро Баутиста (GO&FUN Honda Gresini).

Освен титлата на Маркес при пилотите, Honda спечели първото място при конструкторите и Repsol Honda при тимовете. Така че и трите титли отидоха в японския отбор.

Маркес има 17 победи от 32 старта в MotoGP, като е бил на подиума 27 пъти. Ако спечели още едно състезание до края на шампионата, той ще изравни рекорда от 12 победи за един сезон на Мик Дуън от 1997 г. Преди да дойде в MotoGP, Маркес стана шампион в клас 125 куб. см през 2010 г. и в Moto2 през 2012 г., година след като заради контузия в окото не можа да спечели първото място през 2011 г.