Начало Moto News MotoGP: Винялес триумфира в Катар с първа победа за Yamaha

MotoGP: Винялес триумфира в Катар с първа победа за Yamaha

76
0

Маверик Винялес спечели първия старт за сезона – Гран при на Катар на пистата Лосаил. Новакът в екипа на Yamaha, който доминираше по време на тестовете, стартира от първа позиция, сега спечели и първия старт за сезон 2017. На подиума му асистираха Андреа Довициозо с Ducati и съотборникът му от Movistar Yamaha MotoGP Валентино Роси.

Състезанието бе драматично. Стартът закъсня с повече от половин час, тъй като заваля дъжд, тъкмо когато пилотите се наредиха на стартовата решетка. Особено критичен бе последния  сектор. Дирекцията реши състезанието да е в 20 обиколки и да има две загряващи. Винялес бе на първа позиция, тъй като бе най-бърз в трите свободни тренировки. След старта обаче най-изненадващо поведе новакът Йохан Зарко (Monster Yamaha Tech 3). След него бе световният шампион Марк Маркес (Repsol Honda), Андреа Яноне (Team SUZUKI ECSTAR), Довициозо и Винялес. Започна битка между Яноне и Маркес, а Валентино Роси бе 7-и. Зарко взе да трупа преднина, а Довициозо изпревари Маркес. За съжаление радостта на Зарко да бъде лидер трая само 6 обиколки. Той падна и се прости с надеждата за победа в първото си състезание при кралете.

Лидер стана Дови, следван от Маркес, Яноне, Винялес и Роси. Яноне изпревари Маркес и двамата поведоха битка за втората позиция, с размяна на местата. Яноне обаче падна и на Маркес му олекна, но само за момент, защото бе застигнат от Винялес. Маверик изпревари световния шампион, а мястото на „досадник“ зае Роси. Доктора също бързо се справи с Маркес и се нареди трети след Довициозо и съотборника си Винялес. Седем обиколки преди края Винялес изпревари Дови и до финала двамата водиха битка с размяна на лидерската позиция. Все пак Винялес надделя и спечели победата в първото си състезание за Yamaha. Довициозо финишира втори на тази писта за 3-а поредна година, като изостана на 0,461 сек.  Пустинният дуел на Yamaha с Ducati реши Роси, който стана 3-и и донесе двоен подиум за Movistar Yamaha MotoGP, след като стартира 10-и на решетката.

След „светата троица“ – Вrнялес, Дови и Роси, 4-и, на 6,7 сек. остана Маркес, следван от съотборника си от Repsol Honda Дани Педроса. Всъщност Дани успя да се пребори за 5-ото място с отлично каращия в състезанието Алеиш Еспаргаро (Aprilia Racing Team Gresini). Резултатът на Еспаргаро е исторически, тъй Aprilia за първи път влиза в топ 6, а испанецът за първи път участва в състезание с мотор, произведен в Ноале. Отлично представяне направиха Скот Рединг (Octo Pramac Racing) и Джак Милър (EG 0,0 Marc VDS), които заеха съответно 7-а и 8-а позиция. Най-добре представилия се новак стана Алекс Ринс (Team Suzuki Ecstar) – 9-и, който бе пред друг новобранец – Йонас Фолгер от екипа на Monster Yamaha Tech 3, който оформи топ 10. Хорхе Лоренсо кара внимателно в първото си състезание за Ducati Team, като зае 11-о място, въпреки добрия старт, който направи.