Начало Рали Оспорвани битки в класик рали Варненски автомобилен събор

Оспорвани битки в класик рали Варненски автомобилен събор

86
0

Екипажът Мартин Аргиров и Жени Никова с Датсун 280 Z от 1978 г. са начело след първия ден на 10-ото юбилейно Класик рали Варненски автомобилен събор. Въпреки променливото време и дъждът, който валеше отвреме-навреме  по Черноморието, борбата в състезанието бе много оспорвана.

Състезанието започна днес пред Двореца на културата и спорта във Варна, а на старт застанаха 22 автомобила, разделени в четири класа. Маршрутът на ралито е 153 км, разделени в 3 етапа, с 11 часови контроли, 4 изпитания за точна езда и 2 майсторски управления. Първият етап днес бе от Варна до хотел Централ на курорта Златни пясъци и до Балчик. Вторият етап бе по улиците на Балчик, до Двореца и обратно.

Лидери във временното класиране след първите изпитания бяха Мартин Аргиров и Жени Никова с Датсун 280 Z. На второ място, на съвсем малка разлика е дуетът Хари Андраесян – Авджи Ованезова с ВАЗ 21011, а на трето място е семейство Стефан и Виолета Капитанови с Мерцедес 560 SL. Четвърти във временното класиране са шампионите от миналата година Николай Ковачев и Росен Колев с Порше 924. Те пък водят много оспорвана битка с петите в класирането – Детелин и Габриела Наневи със Ситроен 2СV. Голямата атракция бе колата с №3 – BMW 319  от 1936 г. на Димитър Соколов. Със същия автомобил и със същия номер Соколов е печелил състезанието през миналия век.

Утре състезанието продължава от Балчик през Могилище и Орешак до Варна. По традиция в тези състезания, освен генерално класиране и по класове, се прави отделно класиране за майсторско управление.  Организаторите от Нептун мотор спорт, АСК СБА Варна и Авто мото ретро клуб Варна са се погрижили организацията да бъде перфектна.  Това не може да стане без съдействието на общините Варни и Балчик, Варна карс, РА ФИЛ, Кар ком, хотел Централ, Фионекс и Екстра житная водка.