Начало Formula 3 Никола Цолов пети в основното състезание в Барселона

Никола Цолов пети в основното състезание в Барселона

4538
0
Никола Цолов
снимка: Спас Генев

Никола Цолов финишира на пета позиция в основното състезание от Формула 3 в Барселона. Българският пилот потегли втори, но се забави на старта и загуби шест места. Цолов все пак успя да навакса част от тези позиции и добави ценни точки към своя актив. Победител в надпреварата стана Рафаел Камара от екипа на Трайдънт.

Испания е домакин на петия кръг от сезон 2025 във Формула 3. Състезателният уикенд се провежда на добре познатата писта Каталуния с дължина 4.657 км и разположена недалеч от Барселона. По-рано тази година тук се проведоха предсезонните тестове.

Вчера се проведе спринтовия старт в Барселона. В него Никола Цолов финишира трети, след като потегли 11-ти. Днес българският пилот ще стартира втори и ще опита да спечели трета победа от началото на сезона.

Времето преди началото на основния старт в Барселона беше сухо и горещо. Температурата на въздуха беше 24 градуса, а тази на асфалта- около 40. Стойностите щяха да се покачат с напредване на обиколките.

Никола Цолов се забави на старта и загуби няколко места. Българският лъв се срина до осмото място след преминаването на първите няколко завоя. За щастие той успя да се опази от инциденти. В същото време Камара поведе пред Ван Хюпен, Наел, Тапонен, Джусти и Домингеш

Никола Цолов запази осмата позиция след първите три обиколки от основното състезание в Барселона. Оказа се, че пилотът на Кампос Рейсинг е получил проблем със съединителя, което го забави на старта. Отпред Камара продължаваше да води колоната. Междувременно Сантиаго Рамос (Van Amersfoort Racing) отпадна заради технически проблем.

В четвъртата обиколка имаше инцидент с участието на Роман Билински (Родин Моторспорт) и Хосе Гарфиас (AIX Racing). В резултат на това на пистата се появи кола за сигурност, която остана на трасето до началото на осмата обиколка в Барселона.

Никола Цолов запази позицията си след рестарта на основното състезание в Барселона. Българският лъв изпревари Домингеш и зае седмата позиция. Същевременно Камара отново поведе, докато Туука Тапонен (АРТ Гран при) забави темпото заради технически проблем. Съотборникът на Никола Цолов Мари Боя получи 10-секундно наказание заради напускане на пистата и получаване на предимство.

Никола Цолов се движеше на шесто място след преполовяването на основната надпревара в Барселона. Българският лъв се доближи до Стеншорн. Норвежецът имаше проблем, заради който не можеше да отваря системата DRS. Камара продължаваше да води пред Ван Хюпен и Наел.

В началото на 17-тата обиколка Никола Цолов изпревари успешно Стеншорн в края на старт-финалната права и зае петата позиция. Пилотът на Кампос Рейсинг излезе на чиста писта и ще опита да настигне четвъртия Алесандро Джусти. Разликата спрямо французина беше 3 сек.

Обиколка по-късно имаше инцидент с участието на Никола Лакорте (ДАМС) и Брандо Бадоер (Према). Двамата италианци се удариха в първи завой. В резултата на това Бадоер остана в чакъла и предизвика нова поява на сейфти кар.

Състезанието в Барселона беше рестартирано в началото на обиколка №21. Никола Цолов запази петото място и не допусна да бъде изпреварен. Камара водеше колоната, докато Наел изпревари Ван Хюпен. Междувременно Лакорте беше наказан няколко пъти

Никола Цолов се доближи опасно близо до Ван Хюпен в последните два тура. Българският пилот обаче не успя да го изпревари, тъй като не разполагаше с достатъчно време. Така той финишира на пета позиция в основното състезание в Барселона. Победител стана Рафаел Камара от екипа на Трайдънт. Втори финишира Теофил Наел от тима на Van Amersfoort Racing, следван от Алесандро Джусти (MP Моторспорт) и Лорънс ван Хюпен (АРТ Гран при). Зад Никола се наредиха победителят от спринта Иван Домингеш (Van Amersfoort Racing), Тим Трамниц (MP Моторспорт), Ноа Стрьомстед (Трайдънт), Мартиниус Стеншорн (Хайтек) и Джеймс Уортън (АРТ Гран при).