Начало Други Пурчер спечели титлата във Формула 2

336
0
Тео Пурчер
Тео Пурчер, снимка Алфа Ромео

Тео Пурчер спечели титлата във Формула 2. Пилотът на АРТ Гран при финишира на пето място в основния старт на пистата Яс Марина. Това в крайна сметка му бе напълно достатъчно, за да си гарантира първото място в крайното класиране. Самата надпревара иначе бе спечелена от протежето на Алпин Джак Дуън.

Абу Даби бе домакин на последния 13-ти кръг за сезон 2023 във Формула 2. Шампионатът подгрява стартовете от F1 в Европа, както и в Бахрейн, Саудитска Арабия, Австралия, Азербайджан и разбира се, Абу Даби

Вчера се проведе спринтовата надпревара на пистата Яс Марина. Победител в нея стана съперникът на Пурчер за титлата Фредерик Вести (Према). Датчанинът направи и най-бързата обиколка. Самият Пурчер зае седмото място. По този начин борбата за титлата остана да се реши в последния старт за годината.

Времето преди началото на основното състезание в Абу Даби бе топло, сухо и слънчево. Вероятността за валежи бе нулева.

Пурчер започна днешния старт с преднина от 16 точки спрямо Вести. Французинът потегли 14-ти и заложи на по-меките гуми на Пирели. В същото време датският ми съперник бе девети и използваше средно твърди гуми.

Пурчер и Вести постигнаха известен напредък в първите няколко тура в Абу Даби. Протежето на Заубер зае 11-то място, а Вести бе осми. Същевременно лидер на колоната бе Дуън.

Двамата запазиха позициите си при спиранията в бокса. Пурчер направи питстоп в шестия тур, тъй като бе с меки гуми. Тази стратегия му позволи да прескочи някои от съперниците си. Сред тях бяха Исак Хаджар, Денис Хаугер и Оливър Беърман.

Вести реши да остане много по-дълго време на трасето. Датчанинът направи питстоп едва в 22-рата от общо 33 обиколки на Яс Марина. Отпред Дуън продължаваше да води пред Мартeнс.

Вести изпревари Пурчер и продължи да си пробива път напред. Младият датчанин стигна до третото място. Това обаче не му бе достатъчно, тъй като неговият пряк съперник бе на пета позиция. Същевременно на трасето бе активирана виртуална кола за сигурност заради спрелия болид на Джош Мейсън (PHM Racing).

Дуън (Invicta Virtuosi Racing) спечели основната надпревара в Абу Даби. Младият австралиец записа трети успех от началото на сезона. Втори финишира Виктор Мартeнс (АРТ Гран при), а трети остана Вести (Према). Четвърти и пети финишираха Аюму Иваса (ДАМС) и Тео Пурчер (АРТ Гран при). Французинът спечели титлата във Формула 2 благодарение на невероятното си постоянство през сезон 2023.

Останалите позиции в топ 10 бяха заети от Артур Льоклер (ДАМС), Денис Хаугер (MP Motorsport), Исак Хаджар (Хайтек), Куш Майни (Кампос Рейсинг) и Джак Крауфорд (Хайтек). АРТ Гран при пък спечели шампионата при отборите.