Ред Бул е привлякъл Гуен Лагрю, който отговаря за академията за млади пилоти на Мерцедес, за да замести Хелмут Марко начело на аналогичната програма в Милтън Кийнс. Информацията е на BBC.
Официалната титла на Лагрю в Мерцедес е съветник по развитието на пилотите. Твърди се, че двата отбора все още договарят конкретните условия, при които той да напусне Бракли, за да стане част от екипа в Милтън Кийнс
Не е ясно кога точно ще се случи това. Лагрю е човекът, който пръв от Мерцедес преценява качествата на Андреа Кими Антонели след среща на Джовани Минарди с Тото Волф по време на уикенда за Гран при на Италия през 2017 г. (Историята е подробно разказана в брой 294 на списание ClubS1.)
Лагрю е в основата на възраждането на програмата на Мерцедес за млади пилоти, сред чийто кадри в миналото е и Михаел Шумахер.
„Започнахме да обсъждаме с Тото и решихме да възродим джуниър програмата през януари 2016 г., защото тя е част от историята на Мерцедес“, разказа Лагрю в интервю за gpblog.com. „През нея са минали Шумахер, [Хайнц-Харалд] Френцен, [Карл] Ведлингер и т.н. Винаги сме имали предвид, че трябва да сме подготвени за времето след Люис [Хамилтън] и Нико [Розберг], после Валтери [Ботас]. И това е основната причина за подновяването на академията.“
Хелмут Марко бе освободен в края на миналата година
Той създаде програмата на Ред Бул за млади пилоти и я управлява до момента, в който реално бе пенсиониран. Причината за освобождаването му бе, че първо еднолично бе гарантирал мястото на Арвид Линдблад във Формула 1 направо с договор без да го съгласува с никого. След това опита да привлече Алекс Дън. Ирландският пилот бе част от академията на Макларън, която под давлението на Марко напусна. Ръководството на Ред Бул и на Ред Бул Рейсинг обаче не искаше Дън. Контрактът с него бе разтрогнат срещу обезщетение, а 83-годишният австриец на практика бе пенсиониран в края на 2025 г.
Шеф на академията на Ред Бул сега е Гийом Роклен. Той съчетава тази роля с ръководенето на програмата в симулатора в Милтън Кийнс. Роклен пое менажирането на програмата за млади състезатели през април 2022 г. В самия Ред Бул работи от февруари 2006 г. Най-известен е като състезателен инженер на четирикратния световен шампион Себастиан Фетел.
🚨 El ojeador de Mercedes sustituirá a Helmut Marko en RED BULL
➡️ Gwen Lagrue se hará cargo del programa de desarrollo de pilotos
➡️ Su primer fichaje para Mercedes, hace una década, fue George Russell y participó en el descubrimiento de Kimi Antonelli
ℹ️ Andrew Benson – BBC… pic.twitter.com/ghGeGPXjHO
— SoyMotor.com (@SoyMotor) July 19, 2026













