Начало Дакар Сайнц дръпна пред Ал-Атия 2 етапа преди финала на Дакар

Сайнц дръпна пред Ал-Атия 2 етапа преди финала на Дакар

859
0
Карлос Сайнц
Карлос Сайнц с Мини, снимка: Ред Бул Контент Пуул

Карлос Сайнц-старши с Мини взе сериозен аванс пред основния си съперник за победата при автомобилите Насър Ал-Атия с Тойота Хайлукс 2 етапа преди края на рали Дакар. Испанецът бе най-бърз в 10-ата отсечка, която трябваше да бъде с дължина цели 534 км от Харад до Шубайта.

Заради лошите условия обаче етапът бе прекратен още преди неговото преполовяване при пилотите. Причината беше в силните ветрове, които наложиха спирането на отсечката след 223-ия километър.

Именно на този километър имаше междинна контролна точка, която Ал-Атия и Стефан Петерхансел с Мини се затрудниха да намерят. Двамата се изгубиха и това им коства по около 15 минути.

От това се възползва Сайнц, който спечели етапа и взе много важен аванс от по 18 мин и пред двамата в общото класиране. Ал-Атия е все още 2-и, но само на 16 сек пред френския си съперник.

След двойно обръщане по таван, 2-кратният шампион във Формула 1 Фернандо Алонсо с Тойота загуби повече от 1 час и остана едва 55-и в етапа. Така испанецът и неговият навигатор Марк Кома се смъкнаха на 14-о място в генералното класиране.

При мотоциклетистите Хоан Бареда Борт от Monster Energy Honda спечели 10-ия етап, който в тази категория бе прекратен след 345-ия километър заради влошаващите се условия.

Хоан Бареда Борт

Пилотите на Хонда заеха първите три места в етапа. След Бареда на 1:07 мин. финишира лидерът във временното класиране Рики Брабек. Трети на 2:31 мин. стана Кевин Бенавидес. По този начин Брабек увеличи преднината си в генералното класиране на 25 мин пред Пабло Кинтанила с Хускварна.

Чилиецът тръгна първи по трасето и загуби 4 мин още на първата контрола. Той завърши етапа 7-и и преднината му пред 3-ия Бареда в общото подреждане е само 1:25 мин. Близо е и 4-ият Прайс – на близо 3 мин  от Кинтанила.

В тази категория много пилоти имаха проблеми и отпаднаха. Леонардо Кола падна 13 км след старта и нарани рамото си. Дакар приключи и за Маурисио Хавиер Гомес, който падна 60 км след старта и счупи бедрената си кост. Гарет Поучър пък падна и получи контузии на гърба и тазобедрената става.

При ATV-ата Камил Вишневски с Ямаха се възползва от трудностите на водещите пилот с навигацията. Полякът спечели първия си етап в Дакар. Той бе на 48 секунди пред чеха Зденек Тума (Ямаха). Трети стана Рафал Соник.

Големият губещ в етапа обаче бе  лидерът в състезанието Игнасио Касале с Ямаха. Чилиецът финишира на 45 минути след Вишневски и преднината му пред втория Симон Витс намаля с близо половин час и вече е само 16 минути.

При камионите етапът спечели Антон Шибалов с Камаз, следван от съотборниците си Дмитри Сотников и Едуард Николаев. Лидерът в общото класиране Андрей Каргинов обаче завърши 5-и и загуби само 2 мин спрямо Шибалов. И авансът му пред последния остава солиден – 36 мин.