Начало Картинг Серафимов, Арабаджиев, Митов, Димитров, Дешков и Руйков с първи места в Кюстендил

251
0
снимки: Георги Павлов

Юлиян Серафимов, Владимир Арабаджиев, Дейвид Миттов, Кристиян Димитров, Алекс Дешков и Любослав Руйков взеха победите съответно в класовете KZ Open, KZ-2, Rotax Senior, Rotax Junior, Mini и Mini BG в 4-ия кръг от Националните картинг серии.  Той се състоя на пистата Пауталия в Кюстендил при променлива облачност и доста топло за сезона време.

В обединената група KZ-2/KZ Open този път пилотите бяха по-малко – 5. Все пак повечето водещи бяха на линия. В първия манш много добър старт от втора позиция направи Юлиян Серафимов. Той поведе пред първия в решетката Владо Арабаджиев и отвори преднина. На финала разликата стана близо 3 сек, а трети и 4-и завършиха Гърков и Искрин Арабаджиев.

Подиумът в клас KZ Open, снимки: Георги Павлов

Във втория манш Владимир потегли по-добре, но бе от външната страна и не успя да поведе колоната. Той дори изостана 3-и, зад Гърков. След това Арабаджиев се върна на 2-а позиция и към края на надпреварата дори застигна лидера, но не успя да го изпревари. Серафимов е победител за отворения клас KZ Open, а Арабаджиев е първи за KZ-2. Втори за последната категория е Гърков, а 3-и Искрин Арабаджиев.

Вторият в KZ Любомир Гърков на подиума с баща си Димитър

В Rotax Senior/No Gear Open се получиха интересни битки макар и с малко пилоти.

В първия манш най-бързият от квалификациите Петер Мюлер изостана на старта и отиде последен 4-и, а колоната поведе Мартин Беков. След това с много силно каране лидерството пое Лора Христова, която кара за първи път този сезон у нас. До финала тя задържа първото място, следвана от Дейвид Митов. Зад тях в опита си да навакса Мюлер удари Мартин, за което получи наказание от 5 места назад и съответно бе класиран последен.

Недоволен от случилото се Беков не участва изобщо във втория манш. В него поведе Лора, а Петер бе 2-и. Германецът бързо успя да я изпревари и поведе, а веднага пред плевенчанката мина и Митов. Пилотите завършиха в този ред. Дейвид стана първи за Rotax Senior в общото класиране, следван от Мюлер и Беков. Христова бе единствената в No Gear Open.

Първите трима в Senior

Най-горещи бяха страстите в клас Junior.

В първото състезанияе тръгналият от полпозишън Люсиян Савов изостана 2-и, а лидер бе Кристиян Димитров. В следващите обиколки Люси бе по-бърз, но не можеше да изпревари лидера. В същото време двамата бяха настигнати от Данислав Арсов. Последният изпревари Савов.

В последната обиколката Люси опита да си върне второто място, като се стигна до удар между двамата пилоти. Те все пак завършиха 2-и и 3-и в същия ред. След края на манша двамата бяха извадени от състезанието за неспортсменско поведение  – Арсов за показан среден пръст, а Люсиян за опасна маневра срещу Дани в обиколката за прибиране към бокса.

В отсъствието на двамата във втория манш хасковският пилот Димитров спечели лесно пред Самуил Иванов и Юлиян Димитров. Първи за кръга е Кристиян, следван от Иванов и Юли.

Призьорите в Rotax Junior

В клас Mini също имаше интригуващи надпревари. Лидерът в шампионата Алекс Дешков взе старта в първия манш, а зад него основния му съперник Васил Апостоловски от Северна Македония изостана от 2-о на 3-о място. На втора позиция бе излязъл Томи Хаджийски, който до финала запази мястото си. Отпред Дешков спечели убедително.

Във второто състезание Дешков отново поведе, но този път темпото му не бе достатъчно добро и към края той бе изпреварен от Апостоловски. В общото класиране за кръга Алекс е победител, следван от Васил и Хаджийски, като Томи завърши 3-и във втория манш.

Подиумът в клас Mini

В клас Mini BG нова двойна победа записа Любослав Руйков.

Успехът му обаче не дойде лесно. В първия манш поведе вторият на грида Стефан Стефановски. Руйков обаче изпревари македонския състезател още в първата обиколка и до финала натрупа аванс. Трети завърши Пресиян Стоянов пред Виктор Тодоров.

Във втория манш Руйков отново не стартира по най-добрия начин, но отново бързо си върна лидерството пред Стефан. След това обаче допусна грешка и изостана 3-и. Отново Любо показа скорост и си проби път до върха, като изпревари Стефановски с красива маневра на втория обратен завой от външната страна. Виктор стана 3-и, което място зае и в общото подреждане за кръга.

Подиумът в клас Mini BG

Следващия кръг от сериите е на 31 октомври – 1 ноември на Пауталия, а преди това на 17-18 октомври предстои състезанието за Балканската купа отново в Кюстендил.