Начало Други Уил Пауър спечели втора титла в Индикар

240
0
Уил Пауър, Индикар
Уил Пауър, снимка Индикар

Уил Пауър е новият шампион в Индикар. Пилотът на Пенске стартира от полпозишън и финишира на трета позиция в последното състезание за сезон 2022 на пистата Лагуна Сека. Този резултат бе напълно достатъчен, за да позволи на австралиеца да задържи първата позиция в класирането и да триумфира за втори път в Индикар след 8-годишна пауза. Въпреки че спечели само в Детройт, Пауър спечели първенството благодарение на по-добрата си последователност.

Самата надпревара в Лагуна Сека бе спечелена от миналогодишния шампион Алекс Палу (Чип Ганаси Рейсинг). Втори финишира прекият съперник на Пауър и негов съотборник Джоузеф Нюгардън.

Пауър поведе след летящия старт на Лагуна Сека. Зад него Илот загуби позиции от Роси и О’Уорд. Пети бе Грожан, следван от Малукас, Маклоклън, Палу, Пажно и Ериксон. Нюгардън спечели пет позиции след като потегли от дъното на колоната, докато Диксън зае 13-тото място след края на третата обиколка.

Пауър започна да се откъсва след края на обиколка №10, докато Роси започна да губи сцепление и бе изпреварен от О’Уорд и Илот. Пилотът на Макларън спря в бокса в 14-тия тур. В следващата обиколка Пауър също смени своите гуми.

В средата на състезанието на пистата Лагуна Сека Палу изпревари Пауър и поведе. Испанецът все още не бе записал нито една победа от началото на сезон 2022 в Индикар. Междувременно Калъм Илот (Juncos Hollinger Racing) спря в зоната за сигурност заради технически проблем и предизвика жълти флагове по цялото трасе.

Нюгардън изпревари Пауър в Тирбушона. Австралиецът не оказа никаква съпротива, тъй като имаше достатъчно пренина в класирането.

В челото Палу продължаваше да има комфортен аванс пред Нюгардън и Пауър. Четвърти и пети се движеха Розенквист и Лундгаард. Маклоклън имаше контакт с Ериксон. Шведът водеше битка и с Александър Роси. Двамата бивши пилоти от F1 имаха контакт, което позволи на Маклоклън да мине напред.

В крайна сметка Палу спечели финалната надпревара за сезона в Лагуна Сека, следван от Нюгардън и Пауър, който спечели втора титла след тази през 2014 г.

Първи зад водещото три финишира Феликс Розенквист (Макларън), следван от Кристиан Лундгаард (Rahal Letterman Lanigan Racing). Датчанинът стана новобранец на годината в Индикар.

Топ 10 в Лагуна Сека допълниха Скот Маклоклън (Пенске), Ромен Грожан (Андрети Аутоспорт), Пато О’Уорд (Макларън), Маркус Ериксон (Чип Ганаси Рейсинг) и Александър Роси (Андрети Аутоспорт).

В крайното класиране Пауър финишира на първа позиция с актив от 560 точки. Втори е Нюгардън с 544 т. Челната петица за сезон 2022 в Индикар допълниха Скот Диксън (521), Маклоклън (410) и Палу (410). При конструкторите Шевролет завърши с 1510 точки, а Хонда с 1299 т.

Общо девет пилоти спечелиха състезания през изминалата кампания в NTT IndyCar Series. Това са Скот Маклоклън, Джоузеф Нюгардън, Маркус Ериксон, Колтън Херта, Пато О’Уорд, Скот Диксън, Уил Пауър, Александър Роси и Алекс Палу.