В тима на Ферари съжаляват, че не привлякоха Ейдриан Нюи, когато имаха възможност за това. В продължение на месеци Скудерията бе смятана за отбора, където легендарният английски конструктор ще продължи кариерата си ако реши да остане във Формула 1, след като бе обявено напускането му от Ред Бул. В крайна сметка обаче Нюи отиде в Астън Мартин.
Развитието на сезон 2025 за Ферари е такова, че екипът от Маранело постоянно е критикуван за това как от претендент за титлата при конструкторите през 2024 г. понастоящем трудно успява да се пребори за местата след топ 3
В публикация на италианския вестник „Кориере дела Сера“ са цитирани неназовани източници от Ферари с твърдението, че в екипа съжаляват задето изпуснаха Нюи. Миналата година информацията бе, че от Скудерията не са искали да наддават за конструктора с Астън Мартин. След това се твърдеше също така, че от Маранело са отказали да дадат свобода на английския инженер по отношение на техническия екип. Лорънс Строл го направи акционер в допълнение на щедрите финансови условия.
Ейдриан Нюи неколкократно води разговори с Ферари, включително през миналата година. Първият път е докато работи в Индикар. После малко след като Жан Тод оглавява екипа от Маранело – през 1993 г. Следващият опит е от 2014 г. заради разочарованието от задвижващата система на Рено. Нюи отива заедно с Кристиан Хорнер и Хелмут Марко при тогавашния шеф на групата Рено Карлос Гон. Гон тогава им заявява, че френският концерн участва във Формула 1 единствено заради препоръките на маркетинга.
„Мен F1 не ме интересува. Хората от маркетинга смятат, че трябва да сме там“, заявил Гон.
Тогава Хорнер влага огромни усилия да не позволи Нюи да се оттегли от спорта изобщо. По онова време започват специалните проекти на английския конструктор.
Междувременно във Ферари ще се постараят да открият причината за твърде голямата разлика в квалификационното и състезателното си темпо.
„Дори да сме в добра форма по време на състезанието, пак сме зад Макларън. От последните три-четири състезателни уикенда стана ясно, че имаме значително по-добра скорост в надпреварите, отколкото в квалификациите“, посочи шефът на Ферари в F1 Фредерик Васьор
„В Джеда бяхме най-бързата кола на пистата в неделя. В Маями бяхме далеч по-бързи в надпреварата, отколкото в квалификацията. Ясно е, че се опитваме да извлечем максимума и събота. През последните два състезателни уикенда не успяхме, но не можем да открием причините. За Монако ще е особено важно да се справим в това отношение. Стартът там е съвсем различен по отношение управлението на гумите, подготовката и всичко останало. Затова ще започнем от нулата във връзка с разбиране на проблемите и с цел да вършим по-добра работа в бъдеще“, каза още той.
Васьор бе попитан и след Гран при на Емилия Романя за адаптацията на Люис Хамилтън в тима и дали преценява как върви тя въз основа представянето на седемкратния световен шампион.
„Мисля, че трябва вече да престанем с това. Всеки пилот работи върху себе си, работи с отбора си, старае се да развива нещо, да върши по-добра работа. Люис не е зле подготвен в събота следобед и не се превръща изведнъж в магьосник в неделя, нито пък всичко става внезапно перфектно. Трябва да запазим спокойствие“, отговори ръководителят на Ферари в Гран при.
„Със сигурност трябва подобрим комуникацията, разбиране на процесите, инструментариума и софтуера си, изобщо всичко. Но честно казано, той свърши много добра работа в Китай, много добра работа на Имола. Стъпка по стъпка ще стигнем там, където искаме да сме“, добави Васьор.
View this post on Instagram