Начало Moto News WorldSBK: Риа печели, Баутиста катастрофира на Лагуна Сека

WorldSBK: Риа печели, Баутиста катастрофира на Лагуна Сека

134
0

Битката за титлата в WorldSBK прие отново неочакван обрат. Джонатан Риа (Kawasaki Racing) спечели първото състезание на пистата Лагуна Сека в Калифорния. Той постигна поредна победа и увеличи преднината си във временното класиране на 49 т. Неговият основен конкурент Алваро Баутиста (ARUBA.IT Racing – Ducati) отново катастрофира.

Очевидно за Баутиста приказката свърши.  Джонатан Риа спечели 8-а победа за сезона. На подиума му асистираха съотборникът на Баутиста – Чаз Дейвис и турчинът Торпак Разгатлиоглу (Turkish Puccetti Racing).

Първите няколко обиколки на състезанието бяха много драматични. Риа водеше, следван от Дейвис и Баутиста.

Четирикратният световен шампион направи силен старт и дръпна напред Разгатлиоглу бе след двамата от Ducati. Том Сайкс (BMW Motorrad) направи силен старт, но се върна на 5-о място. Дейвис изпревари Баутиста и зопчна да преследва Риа.

Докато Дейвис гонеше пилота от Ълстър, разликата стана 1,2 сек. На 4-ата обиколка катастрофира Леон Хаслам (Kawasaki Racing). Британецът падна на Тирбушона. В началото на 5-та обиколка Дейвис догони Реа и го изпревари. След това обаче Джони отново излезе пред пилота от Уелс.

В същото време Алваро Баутиста напредваше, но се разби отново.

И то в началото, с пълен резервоар с гориво. Испанецът изгуби контрол над предницата на завой 5 и неговият Ducati Panigale V4 R отново изхвърча в чакъла.

Челото продължи да бъде от двама пилоти – Риа и Дейвис. Разликата набъбна до 5 секунди. Разгатлиоглу се закрепи трети и вече си бе осигурил подиума.

Битката зад тримата бе сериозна. Том Сайкс с неговия мотор BMW държеше 4-а позиция. Алекс Лоус (Pata Yamaha) изпревари в последните няколко обиколки Жорди Торес (Pedercini Racing). Все пак Торес направи най-доброто си класиране за сезона Михаел ван дер Марк (Pata Yamaha) направи силен спринт до седмото от 15-то на старта. Той се пребори преди финала с Лорис Баз (Ten Kate Racing – Yamaha).