Начало Moto News WorldSBK: Шампионът Риа печели първото съботно състезание в историята

WorldSBK: Шампионът Риа печели първото съботно състезание в историята

49
0

Шампионът в WorldSBK Джонатан Риа започна по отличен начин защитата на титлата през 2016 г. Той спечели първия съботен старт в историята на шампионата на пистата Филип Айлънд в Австралия.
Риа (Kawasaki Racing) водеше през по-голямата част от надпреварата, като успя да спечели победата пред Час Дейвис от екипа на (Aruba.it Racing Ducati) и Михаел ван дер Марк (Honda Racing). Риа преследваше повелия колоната след старта свой съотборник Том Сайкс, който стартира от първа позиция. На третата обиколка Риа го изпревари. Малко по-късно Сайкс бе изпреварен и от Час Дейвис (Aruba.it Racing Ducati), който завърши 2-и, само на 0,063 сек. от пилота на Kawasaki.
Двамата пилоти на ZX-10R – Сайкс и Риа започнаха първата обиколка един до друг до Саутърн Лууп. Лидерската група бе от двамата пилоти на Kawasaki Racing Team, Час Дейвис с Ducati, който направи страхотен рейд от 9-и на старта докато настигне съотборника си Джулиано и пилота на Honda Ван Дер Марк, които водиха битка в челото.
Новакът с Aprilia Лоренцо Салвадори бе последният от водещата група – 10-и, преди към дуото на Yamaha Силвен Гинтоли и Алекс Лоус, да се присъедини пилотът на Honda Ники Хейдън и се намести във „влакчето“ от 8 пилоти. Сайкс водеше групата, а зад него се дуелираха пилотите на Ducati, заедно с присъединилия се Летящ холандец Ван дер Марк. Сайкс загуби лидерството от Риа на 3-ата обиколка, като изостана и влезе в група с Хейдън, Лоус и Гинтоли. Те оставиха двамата от Aruba.it Ducati да се разправят с Ван дер Марк, докато лидер си остана Джонатан Риа. Зад него войната бушуваше и първата група стана трио, тъй като Дейвис и Ван Дер Марк останаха единствените, които бяха в състояние да поддържат темпото на шампиона. Дейвис дори дръзна да притисне пилота на Kawasaki, като пробва много пъти атаки в последния тур. При спускането Дейвис поведе от Лъки Хейтс преди последния завой. Риа обаче влезе от вътрешната страна и изигра пилотът на Ducati на последния заво. Двата мотоциклета се впуснаха по правата Гарднър почти без никаква разлика. Риа обаче бе по-бърз и пресече финала с минималната преднина от 63 стотни пред Дейвис. Ван дер Марк стана 3-и и постигна 4-ия си подиум във втория си сезон. Съотборникът му Ники Хейдън пази дълго мястото си в челото, но после изостана до 9-о място.
Четвърти стана Джулиано, следван от Сайкс. Шампионът за 2014 г. Гинтоли в първото си състезание за Yamaha стана 6-и, но показа потенциала на YZF R1. Леон Камие стана 7-и със своята MV Agusta, следван от Жорди Торес от Althea BMW. Местният герой Джош Брукс имаше трудна квалификация и още по трудно състезание, но стана 10-и. Другият пилот на Yamaha Алекс Лоус катастрофира, когато бе в топ 10.