Начало Moto News WorldSBK: Триумф за Kawasaki чрез Сайкс и Риа

WorldSBK: Триумф за Kawasaki чрез Сайкс и Риа

83
0

Заводският тим на Kawasaki  спечели две победи на пистата Мизано Марко Симончели в поредния кръг от световния шампионат на Супербайк. Първото състезание бе за Том Сайкс, а второто за лидера в шампионата Джонатан Риа, който вече има рекодните 100% подиуми за 2015 г.

Тойм Сайкс (Kawasaki Racing Team), който стартира за 27-и път от първа позиция, спечели 25-ата победа в кариерата си в първия старт на Мизано. Той поведе от старта и бе начело във всичките 21 обиколки, а след него бе съотборникът му от Kawasaki Racing Джонатан Риа. Трети стана Час Дейвис (Aruba.it Racing – Ducati SBK Team), който донесе подиум №800 за Ducati в историята на шампионата.  Риа и Дейвис доставиха страхотно удоволствие на феновете с битката си в последната обиколка. Дейвис атакува, за да изпревари Риа в последния завой, но отвори повече завоя и не успя, което донесе второто място на Джони.

Давиде Джулиано с втория заводски Ducati финишира 4-и. Италианецът се движеше дълго време втори, преди да бъде изпреварен от британската двойка Риа и Дейвис в последните два тура. Джулиано обаче направи  нов рекорд за обиколка (3-ата) – 1:34,855. Леон Хаслам (Aprilia Racing Team – Red Devils) финишира 5-и, само 0.1 сек. пред завърналия се на пистата  Макс Биаджи (Aprilia Racing). Шесткратния световен шампион завърши 6-и, но изкара акъла на зрителите по тирбуните, когато в първата обиколка се удари със Силвен Гинтоли (Pata Honda World Superbike Team).

Самият Гинтоли завърши 9-и след като се бори 21 тура с Айртон Бадовини (BMW Motorrad Italia), Микеле Пиро (Aruba.it Racing – Ducati SBK Team), завършили 7-и и 8-и, както и със съотборника си Миахел ван дер Марк, класирал се 10-и. Последните 5 места, носещи точки окупираха Леандро Меркадо (Barni Racing), Алекс Лоус (Voltcom Crescent Suzuki), Леон Камие (MV Agusta Reparto Corse), Роман Рамос (Team Go Eleven) и Матео Байоко (Althea Racing).

Жорди Торес (Aprilia Racing Team – Red Devils) бе във водещата група, преди да катастрофира на 3-ия завой на 3-ата обиколка.  Пилотът се отърва без контузии.

Във второто състезание на пистата в Ривиера ди Римини, победата бе за лидера в шампионата Риа, който води страхотна битка през цялата дистанция с Давиде Джулиано. Пилотът на Ducati поведе на 7-ата обиколка, а 5 тура преди края бе изпреварен от Риа. Лидерът в класирането устоя на натиска на италианеца и спечели рекордната си 11-а победа за годината с преднина от 1.290 сек. С двойния си подиум Риа изравни рекорда на Трой Корсър от 2005 г. с 16 поредни подиума за един сезон. След първите двама, Леон Хаслам стана трети, след като с Час Дейвис в другото заводско Ducati  правиха собствена надпревара и дълъг двубой за последното място на подиума.

Победителят от първото състезание Том Сайкс (Kawasaki Racing Team) бе много бърз в първата половина на надпреварата, но до финала изостана на 5-о място. Шампионът за 2013 г. финишира пред двамата от Aprilia Racing  Макс Биаджи и Жорди Торес. Микеле Пиро бе 8-и зао третият мотор на Aruba.it Racing Ducati, а съотборниците от Pata Honda Силвен Гинтоли и Михаел Ван дер Марк оформиха топ 10. В зоната на точките бяха още Бадовини, Николо Канепа (Althea Racing), Маркус Ройтенбергер (VanZon Rehema BMW), Рамос и Давид Салом (Team Pedercini).