Начало Moto News WSBK: Дубъл за Сайкс, повежда в шампионата

WSBK: Дубъл за Сайкс, повежда в шампионата

43
0

Британският пилот Том Сайкс (Kawasaki Racing Team) постигна забележителен двоен успех на пистата Имола в Италия.  Той спечели и двете надпревари в WSBK, взе максимума от 50 точки и вече е новият лидер в шампионата, като изпревари досегашния водач Силвен Жинтоли. Разликата между тях сега е 8 точки.

За първи път пилот на Kawasaki води в класирането на WSBK след близо 20 години. За последно Скот Ръсел бе начело в класирането с Kawasaki през 1994 г. От своя страна, Сайкс също за първи път в кариерата си води в класирането. Той вече има 10 победи в кариерата си и пет този сезон.

Сайкс доминираше в първото състезание като стартира от първа позиция. Само в първата част на състезанието той имаше натиск от страна на младия италианец Давиде Джулиано (Althea Racing Aprilia), който завърши 2-и.  В началото Сайкс изостана при старта до 4-а позиция, но после излезе на първа. От своя страна Джулиано за първи път стъпи на подиума от първото състезание в Мизано през 2012 г.  Юджийн Лавърти  (Aprilia Racing Team) финишира трети пред Марко Меландри (BWM Motorrad GoldBet). Двамата пилоти се пребориха с Джонатан Рей (Pata Honda World Superbike) преди той да катастрофира на 19-ия завой на 19-ата обиколка, когато малко преди това мина на 4-о място. Рей бе пилотът, който взе холшотът на състезанието преди да отстъпи позиция на 6-ия завой, когато излезе извън пистата и се върна на 11-а позиция. Мишел Фабрицио (Red Devils Aprilia) финишира 5-и след битка с Час Дейвис (BMW Motorrad GoldBet) и Леон Камие (FIXI Crescent Suzuki). Силвен Жинтоли (Aprilia Racing Team) пък отпадна с технически проблем на 6-ата обиколка. Така Сайкс го доближи на 3 точки.

Във второто състезание Сайкс бе лидер от старта до финала. Отново в началото имаше притеснения от Давиде Джулиано, но този път италианецът катастрофира на 3-ата обиколка, когато беше втори. Джонатан Рей се реабилитира за провала си в първото състезание и сега финишира втори, а Жинтоли зае третото място.   За разлика от французина, неговия съотборник Юджийн Лавърти изгуби надежда за шампионата, след като бе 3-и и катастрофира на 4-ата обиколка при излизането от Риваца. Тази грешка го отдалечи на 45 т. от Сайкс. По същия начин и Меландри изостана на 53 т., въпреки че завърши на 4-о място, след като направиха сериозна битка със съотборника му Час Дейвис. След като падна в първото състезание, Лорис Бас завърши 6-и, а след него бе Леон Камие (Fixi Crescent Suzuki). Топ 10 допълниха Мишел Фабрицио, Леон Хаслам (Pata Honda CBR1000RR) и Айртон Бадовини  (Alstare Ducati).