Начало Moto News WSBK: Двойна победа на Рей и Honda

WSBK: Двойна победа на Рей и Honda

58
0

Джонатан Рей от екипа на Pata Honda World Superbike Team постигна невероятен триумф на пистата Енцо и Дино Ферари в Имола. Той спечели и двете състезания от четвъртия кръг на световния шампионат на Супербайк и стана новия лидер в класирането със 139 т. пред Том Сайкс със 135, а трети е Силвен Гинтоли със 123. Пилотът от Ълстър – Джони Рей вече има три поредни победи в шампионата.

В първата надпревара подиумът бе изцяло британски. Рей стартира от първа позиция и веднага поведе пред дуото на Aprilia Racing Team Марко Меландри и Силвен Гинтоли. Час Дейвис (Ducati Racing Team) излезе на втора позиция в края на първата обиколка и няколко пилота оформиха водещата група. Двамата британци обаче бяха начело. На половината дистанция Рей се откъсна напред на 2 сек. пред втория. Зад него, четирима пилоти започнаха сериозна битка – Дейвис, Том Сайкс (Kawasaki Racing Team), Силвен Гинтоли, който свърши отлична работа, след като в началото, на втората обиколка  излезе извън пистата на шикана, Лорис Баз (Kawasaki Racing Team) и Давиде Джулиано (Ducati Superbike Team), който бе много агресивен на всеки завой. Джулиано обаче се хлъзна на 12-ата обиколка, като изгуби контрол на предницата на своето Ducati.

След 19 тура, Рей спечели втора поредна победа пред Дейвис и Сайкс и се доближи на 10 т. от лидера. Следващите места в топ 10 заеха Баз, Гинтоли, Меландри, двамата от Voltcom Crescent Suzuki – Юджийн Лавърти и Алекс Лоус, Тони Елиас (Red Devils Roma) и съотборника на победителя Леон Хаслам.

В категорията EVO Леон Камие (BMW Motorrad Italia) спечели победата с комфортна преднина пред Давид Салом (Kawasaki Racing Team) и Лука Скаса (Team Pedercini Kawasaki). Тежки падания, но без да получат контузии направиха Иван Гои (Barni Racing Team) и Николо Канепа (Althea Racing Ducati).

Във втората надпревара Рей отново направи блестящ старт, следван отново от Гинтоли и Джулиано, които бяха на първа редица  и започнаха битка от самото начало. Рей даде високо темпо в състезанието и дори направи рекордна най-бърза обиколка. Световният шампион Сайкс стартира лошо, но после се добра до 4-о място, а Меландри даде газ и успя да изпревари стъпилия на подиума в първия старт Час Дейвис (Ducati Superbike Team). Рей дръпна напред с повече от 5 сек., докато Дейвис и Гинтоли започнаха битка със Сайкс и следващия го пилот на Kawasaki Лорис Баз. Напрегнатата и изнервяща битка бушува до последната обиколка.

Така Рей спечели двойната си победа и трета поредна в шампионата,  пред Дейвис, който за втори път стъпи на подиума този ден и Гинтоли, който стана 3-и. Баз и Сайкс се наредиха на следващите места, а Джулиано стана 6-и и компенсира катастрофата от първото състезание. Топ 10 оформиха Елиас, Хаслам, Лавърти, и Лоус.

Николо Канепа имаше технически проблем в последните обиколки, което го лиши от победата в категорията EVO. От неговото отпадане се възползва отново Леон Камие, който постигна двоен успех.