Начало Moto News WSBK: Гинтоли сложи короната с 6 т. преднина и двойна победа в...

WSBK: Гинтоли сложи короната с 6 т. преднина и двойна победа в Катар

39
0

Силвен Гинтоли с Aprilia е новият световен шампион в WSBK. Той спечели двойна победа на пистата Лосаил в Катар и сложи короната. Пилотът на Aprilia Racing Team направи страхотно каране и в двете състезания и ги спечели. Това бе първата надпревара в историята на шампионата, правена на осветление.

Преди този старт Гинторли изоставаше от бившия световен шампион Том Сайкс (Kawasaki Racing Team) с 12 т. В първата надпревара Гинтоли спечели победата, като пресече финала с пред сънародника си Лорис Баз (Kawasaki Racing Team) с най-малката разлика през този сезон. След 17 обиколки епична битка между четирима пилоти, подиума се реши в последната обиколка.

В началото след старта лидер бе Джонатан Риа (Pata Honda World Superbike Team) пред Баз. В първата половина на надпреварата 8 пилоти бяха събрани в малко повече от секунда, като Гинтоли и Баз бяха след лидера. На 13-ия тур Меландри изпревари Сайкс и достави удоволствие в бокса на Aprili, докато в челото Гинтоли и Баз продължаваха дуела си. Пилотът на Aprilia изпревари Kawasaki в началото на 14-ата обиколка, като по този начин взе 3 точки преднина спрямо Сайкс. Том Сайкс обаче отмъкна третото място на подиума от Риа, Tой финишира 4-и пред Давиде Джулиано и Тони Елиас (Red Devils Roma Aprilia), които заеха съответно 5-о и 6-о място.

Във второто състезание Леон Хаслам (Pata Honda World Superbike Team) и Баз се удариха в първия завой, докато Сайкс остана на пистата. Риа отново пое водачеството, но после бе изпреварен от победителя от първото състезание Гинтоли. Французинът постави нов рекорд за обиколка и спечели първата двойна победа в кариерата си. Тя му донесе и титлата, която спечели с 6 т. преднина. Сайкс и Риа водиха битка за останалите две места на подиума. Джони Риа се пребори за второто място и донесе подиум на Honda, като изпревари бившия шампион в последните три обиколки.

Петима пилоти се бориха здраво за 4-о място, но го спечели Марко Меландри (Aprilia Racing Team), пред Час Дейвис  и Тони Елиас.

В крайното класиране след Гинтоли с 416 т. и Сайкс с 410, Риа е 3-и с 334 т и с 1 точка пред Меландри – 333.