Начало Moto News WSBK: Риа и Дейвис с по една победа в Арагон

WSBK: Риа и Дейвис с по една победа в Арагон

60
0

Лидерът в шампионата Джонатан Риа и Час Дейвис си размениха по една победа и по едно второ място на пистата Моторланд Арагон, където бе първия европейски старт от сериите Супербайк и трети за сезона. Риа спечели първото състезание, а Дейвис – второто.

Риа от екипа на Kawasaki Racing спечели четвъртата си победа за сезона, като изравни предишния си рекорд – 4 първи места победи само от 5 старта. Пилотът от Ълстър направи страхотно шоу в последната обиколка, когато загуби лидерската си позиция и си я върна отново на последния завой от британеца Час Дейвис (Aruba.it Racing – Ducati Superbike Team), като на финала ги разделиха само 0.051 сек. Лидерът от старта – другият пилот на KRT Том Сайкс бе подложен на натиск от съотборника си, а също и от Дейвис, който се доближи до двамата в последните обиколки. За Сайкс остана последното място на подиума.

Зад първите трима, стартиралият от първа позиция Леон Хаслам (Aprilia Racing Team – Red Devils) бе по-бърз от своя съотборник Жорди Торес и двамата завършиха съответно 4-и и 5-и, пред Шави Форес с втория заводски мотоциклет Ducati Panigale R. Нико Терол (Althea Racing Ducati) изостана на 2.3 сек. от Хаслам на 7–о място, пред Леандро Меркадо (Barni Racing Ducati), Силвен Гинтолиi (Pata Honda World Superbike Team) и пилотът на MV Agusta Reparto Corse Леон Камие, който оформи топ 10.

Двамата пилоти на Voltcom Crescent Suzuki Алекс Лоус и Ранди де Пюние се прибраха в пита след първите 5 обиколки с технически проблеми. Пилотът на Pata Honda Михаел ван дер Марк също отпадна на 11-ата обиколка.

Час Дейвис напълно доминираше във второто състезание на Арагон, за да постигне първата победа на Ducati в WSBK от 2012 г. насам и първата в Супербайк на модела Panigale. За втория старт времето бе доста по-топло, а пилотът от Уелс водеше от първия завой до финала, като си осигури комфортна преднина за да триумфира за 5-и път в кариерата си с 3.1 сек. пред Риа. Това е първата победа на Дейвис в WSBK от Нюрбургринг в Германия през 2013 г. Така в Арагон, Испания бе сложен краят на серията от 58 състезания без победа за Ducati, а производителят отпразнува първи успех на машината Panigale R в сериите.

Победителят от първото състезание Джонатан Риа се бори здраво с бившия си съотборник Леон Хаслам (Aprilia Racing Team – Red Devils), който се надяваше, че във втория старт ще постигне много повече. Втори обаче стана Риа, който увеличи преднината си във временното класиране с 26 т., а за Хаслам остана последното място на подиума. Двамата бяха разделени само от 0.5 сек. от карирания флаг.
Жорди Торес (Aprilia Racing Team – Red Devils) отново зае добрата за него като новак 4-а позиция, като в по-голямата част от дистанцията се бе закрепил здраво на нея. Шави Форес направи още един солиден резултат в дебютния си уикенд за Aruba.it Ducati Superbike с 5-ото място. Давид Салом (Team Pedercini Kawasaki) стана 6-и, като изпревари Леандро Меркадо (Barni Racing Ducati), Михаел ван дер Марк (Pata Honda World Superbike Team), Айртон Бадовини (BMW Motorrad Italia) и Нико Терол (Althea Racing Ducati) в последните две обиколки.

Шампионът за 2013 г. Том Сайкс се движеше 4-и, когато направи направи зрелищен хайсайд на 5-ата обиколка. Шампионът от миналата година Силвен Гинтоли (Pata Honda) също падна на бързия 14-и завой. Алекс Лоус (Voltcom Crescent Suzuki) ще иска да забрави и това състезание, след като излезе от пистата в началото, но все пак продължи и взе 2 т. за 14-ото си място.