Начало Moto News WSBK: Риа и Хаслам с победи в първия старт

WSBK: Риа и Хаслам с победи в първия старт

44
0

Първите състезания в световния шампионат WSBK на пистата Филип Айлънд в Австралия, имаше двама различни победители. Първият успех за сезона се падна на Джонатан Риа, в дебюта ме като пилот на Kawasaki, а второто спечели друг британец – Леон Хаслам с Aprilia.

Първото състезание бе на горещата, огряна от слънцето писта. Победата на Риа (Kawasaki Racing Team) дойде след битката му в 22  обиколки с Час Дейвис (Aruba Ducati SBK) и дуетът на Aprilia Racing Team – Леон Хаслам и новото момче в клас Супербайк Жорди Торес. След оспорван финал, Хаслам и Дейвис стъпиха на подиума, а Торес остана 4-и. Испанецът остана доволен и впечатли всички с дебюта си в Супербайк.

В състезанието стартираха 22 пилоти, след като Давид Салом (Team Pedercini) и неговият съотборник Мат Уолтърс, а също Габор Ризмайер (Team Toth BMW) не стартираха заради катастрофите, които претърпяха по-рано през уикенда. Леандро Меркадо (Barni Racing), който влезе в сесията за Суперпол, но бе преместен назад на стартовата решетка, защото бе нарушил правилата за гумите. Риал бе на първа позиция и поведе още на първия завой с машината на Kawasaki Racing Team, но бе притесняван от останалите пилоти до 5-ата обиколка, след което той се откъсна напред от пакета на преследвачите си. Начело останаха само трима. Бе истинско удоволствие да се гледа как обиколка след обиколка водещите пилоти разменят местата на почти всеки завой, а последната обиколка бе една от най-вълнуващите, която може да се случи на Филип Айлънд. Майкъл ван дер Марк (Pata Honda World Superbike Team), направи смел ход да изпревари Том Сайкс на 4-тия завой, а бившият шампион излезе в тревата с висока скорост, но после отново се върна на пистата 10-ти. Той в крайна сметка стигна до 6-о място, като настигна холандецът, който обаче завърши 5-и. Силвен Гинтоли (Pata Honda WSBK Team) стана 7-и пред Нико Терол (Althea Racing), Алекс Лоус (Voltcom Crescent Suzuki) и Леон Камие, който докара своят мотоциклет от екипа на MV Agusta Reparto Corse до 10-о място.

Ветеранът Торй Бейлис (Aruba Ducati SBK) бе на 7-о място, преди да изостане на 13-а позиция пред местния пилот с уайлдкард Джед Метчер (Race Center – Demolation Plus) който спечели две точки  при дебюта си в WSBK. Николо Канепа (Team Hero EBR) бе иденствениат пилот, който катастрофира и бе откаран в медицински център за преглед.

Второто състезание бе още по-непредсказуемо и вълнуващо, но първи стана Леон Хаслам (Aprilia Racing Team), който грабна победата от Джони Риа и Час Дейвис. Така тримата отново бяха на подиума но Хаслам и Риа си размениха местата след нова епична последна обиколка, след като в началото за първото място се сражаваха 9 пилоти. За Хаслам това е първа победа от Киалами 2010 г.

Също като в първото състезание Риа спечели холшота и така пилота Kawasaki пое контрола, преследван от суперспорт шампиона Михаел ван дер Марк (Pata Honda WSBK Team), който сензационно стана лидер в първия завой на 7-ата обиколка. Ван дер Марк катастрофира, когато бе 4-и в края на 19-ата обиколка, но нямаше травми. Обиколка след това Жорди Торес загуби контрол на предницата на мотора си Aprilia на първия завой.

Така на финала след 22 обиколки след първите трима се наредиха Том Сайкс и Силвен Гинтоли, които оформиха топ 5. След тях бяха Нико Терол (Althea Racing) – 6-и пред Ранди де Пюние (Voltcom Crescent Suzuki), Леон Камие (MV Agusta Reparto Corse), Матео Байоко (Althea Racing) и Роман Рамос (Go Eleven Kawasaki), които оформиха топ 10.

Още веднъж Бейлис стартира добре и бе 7-и. Трикратният шампион обаче беше принуден да влезе в пита, за да смени предната си гума на 14-ата обиколка и се върна извън точките – 16-и. Николо Канепа, който падна в първото състезание, не стартира, а Алекс Лоус (Voltcom Crescent Suzuki) отпадна в края на втората обиколка.