Начало Top Moto News WSBK: Разгатлиоглу пръв във второто основно състезание на пистата Асен

WSBK: Разгатлиоглу пръв във второто основно състезание на пистата Асен

16
0
Топрак Разгатлиоглу
Топрак Разгатлиоглу, снимка БМВ

Топрак Разгатлиоглу спечели второто основно състезание на пистата Асен. Пилотът на БМВ записа трети успех от началото на сезона. Втори и трети финишираха Алваро Баутиста (Дукати) и Реми Гарднър (GRT Ямаха).

Асен е домакин на кръг №3 от сезон 2024 в световния Супербайк шампионат (WSBK). Състезателният уикенд се провежда на писта с дължина 4.542 км и разположена до едноименния град

Вчера се проведе първото състезание на пистата Асен. Победител в него стана новакът Николас Спинели. По-рано днес се проведе суперпол състезанието, спечелено от Баутиста. Двукратният световен шампион си гарантира първа стартова позиция за втория основен старт в Нидерландия.

Времето преди старта на последния старт за рейс уикенда в Асен отново беше хладно и сухо. Температурата на въздуха беше около 10 градуса по Целзий, а тази на асфалта- 17. Условията позволяваха използването на гумите на Пирели за суха писта. Днес WSBK отбеляза старт №950 от създаването си през 1988 г.

Баутиста имаше най-добро потегляне и поведе след преминаването на първите няколко завоя на пистата в Асен. Испанският ветеран беше следван от Булега, Алекс Лоус, Рей, Гарднър, Агертер, Локатели, Разгатлиоглу, Риналди, Ван дер Марк и Разгатлиоглу. Стартът беше чист и без инциденти.

Баутиста запази водачеството след първите 2-3 тура от втората надпревара в Асен. Зад испанеца бяха Локатели, Булега, Гарднър, Рей, Разгатлиоглу, Риналди, Яноне и братята Лоус. По-назад Скот Рединг (Bonovo БМВ) отпадна след инцидент в последния сектор на трасето.

15 тура преди финала Разгатлиоглу поведе колоната. Турският състезател си проби път напред и изпревари Баутиста на спирането за последния шикан преди старт-финалната права. Трети се движеше Гарднър, следван от Локатели, Булега, Ван дер Марк и Яноне.

Баутиста и Разгатлиоглу си размениха водачеството в следващите няколко обиколки. Зад тях имаше и оспорван двубой за последното място на подиума. В него бяха замесени Гарднър, Локатели и Яноне. По-назад имаше инцидент на първи завой с участието на Алекс Лоус и Джонатан Рей. Пилотът на Кавазаки отпадна, докато този на Ямаха се върна на своя мотор и продължи.

Гарднър поведе колоната 10 тура преди финала. Австралиецът се стремеше към първи подиум, откакто се прехвърли в WSBK миналата година. Плътно зад него бяха Баутиста и Разгатлиоглу. Двамата световни шампион също искаха да спечелят второто състезание в Асен

В следващите турове имаше няколко промени на лидерската позиция. Локатели изпревари Гарднър и поведе. Италианецът обаче допусна грешка и беше задминат от Баутиста. Пилотът на Дукати малко след това загуби позиция спрямо Разгатлиоглу, който опита да се откъсне.

Разгатлиоглу и Баутиста се движеха един до друг в последните турове на втория старт в Асен. Пилотът на БМВ в крайна сметка успя да запази първото място въпреки натиска, на който беше подложен. Така той записа първи успех за себе си и БМВ на легендарното нидерландско трасе. Втори и трети се класираха Баутиста и Гарднър. Австралиецът записа първи подиум в Супербайк.

Четвърти и пети в старт №2 на Асен финишираха Андреа Яноне (GoEleven Дукати) и Андреа Локатели с Ямаха. Шестото място остана за Сам Лоус (MarkVDS Дукати), следван от Доминик Агертер (GRT Ямаха), Николо Булега (Дукати), Михаел ван дер Марк (БМВ) и Шави Виерж (Хонда). Място в зоната на точките намериха още Таран Макензи (MIE Хонда), Гарет Герлоф (Bonovo БМВ), Михаел Рубен Риналди (Motocorsa Racing Дукати), Филип Йотл (GMT94 Ямаха) и Тито Рабат (Пучети Кавазаки).

Баутиста поведе във временното класиране след стартовете в Асен. Испанецът има актив от 123 точки. Втори е Разгатлиоглу със 117 точки. В топ 5 влизат още Булега (109), Алекс Лоус (93) и Андреа Локатели (Ямаха). При производителите Дукати води пред БМВ, Кавазаки, Ямаха и Хонда.