Начало Moto News WSBK: Сайкс с короната, Лавърти с дубъл на Херес

WSBK: Сайкс с короната, Лавърти с дубъл на Херес

40
0

Том Сайкс (Kawasaki Racing Team) е новият световен шампион в клас Супербайк. 28-годишният британец от Хъдърсфилд сложи короната на пистата Херес още на първото състезание, когато завърши 3-и, но това му бе напълно достатъчно да спечели първата си световна титла, след като от пет години кара в сериите. Освен това Сайкс донесе титлата на Kawasaki след 20 дълги години. Последен шампион с тази марка е Скот ръсел през 1993 г.

Сайкс стана шампион в една напрегната година, като направи рекорд с 8 победи в Суперпол, 9 спечелени състезания. Докато Сайкс ликуваше с титлата двойна победа взе Юджийн Лавърти (Aprilia Racing Team). В първото състезание той изпревари в последната обиколка Марко Меландри (BMW Motorrrad GoldBet) и му отмъкна победата, като го задмина от вътрешната страна в последния завой. Двамата пилоти бяха начело в още в началото на състезанието, като Лавърти бе лидер в повече от обиколките, след като в предпоследния тур италианецът изпревари ирландеца на завой 6. Лавърти обаче си го върна на Меландри и му отмъкна победата.

Силвен Жинтоли (Aprilia Racing Team) завърши 4-и, пред Тони Елиас (Red Devils Aprilia) и Давиде Джулиано (Althea Racing Aprilia), като двамата повториха вречмената си за обиколка от  свободните тренировки и квалификациите. Топ 10 в първото състезание допълниха Час Дейвис (BMW Motorrad GoldBet), Леон Камие (FIXI Crescent Suzuki), Шави Форес (Team Ducati Alstare) и Марк Атинсън (Team Pedercini Kawasaki).

Последното състезание за сезона бе отново триумф за Лавърти. Във вториото състезание световният шампион Сайкс стъпи за 17-и път на подиума тази година, като стана втори след Лавърти. Двамата направиха страхотна битка в първата част на състезанието, като Юджин изпревари британеца на 13-ата обиколка и си осигури втората двойна победа за сезона и общо 9, като се изравни по този показател с шампиона. Другият заводски пилот на Aprilia Силвен Жинтоли (Aprilia Racing Team) допълни отново подиума, като стана трети и изпревари Тони Елиас, Час Дейвис и Леон Камие.

Лоренцо Ланци (Mesaroli A.S. Ducati) завърши уикенда на отличното 7-о място, а след него бяха Жул Клузел (FIXI Crescent Suzuki), Марк Атчинсън (Team Pedercini Kawasaki) и Давиде Джулиано (Althea Racing Aprilia). Местният герой Шави Форес катастрофира на първия завой още на старта, след като се удари с Меландри.