Начало Moto News WSBK: Тотално надмощие на Aprilia

WSBK: Тотално надмощие на Aprilia

31
0

Пилотите на Aprilia наложиха тотално надмощие и в двете състезания от първия кръг на световния шампионат на Супербайк на пистата Филип Айлънд в Австралия. В първия старт пилотите на марката окупираха подиума, а победата бе за Силвен Жинтоли, а втория спечели Юджийн Лавърти.

Първата надпревара бе изцяло под диктовката на Aprilia, като пилотите се класираха на първо, второ и трето място. Това се случва за втори път на производителя от Ноале след старта на Нюрбургринг миналата година. Заводският пилот Жинтоли (Aprilia Racing Team) спечели 4-ата си победа с машината RSV4, пред съотборника си Юджийн Лавърти. След старта, той тръгна отлично от втора позиция, като излезе пред своите конкуренти и натрупа преднина. В средата на състезанието обаче ирландецът бе застигнат от Жинтоли, който го изпревари на 15-ата обиколка и поведе, за да финишира първи.

В същото време Ларвърти започна битка с опитния Мишел Фабрицио (Red Devils Roma Aprilia), който го настигна и непрекъснато намаляваше разликата. Фабризио изпревари два пъти Лавърти, но той изчака до последната обиколка и атакува Фабрицио, като пресече финала само на 7 хилядни пред него. Зад тях Час Дейвис (BMW Motorrad GoldBet SBK Team) се бореше с британеца Том Сайкс (Kawasaki Racing Team) и пресече финала само на 51 хилядни, а шести стана съотборникът му Лорис Бас.

След отлично каране в първата част на състезанието, Леон Хеслам (Pata Honda World Superbike) изостана, като финишира 7-и пред съотборника си Джонатан Рей. Двама потенциални претенденти за подиума отпаднаха от състезанието. На 13-аат обиколка Карлос Чека (Team Ducati Alstare), който спечели суперпол, удари Марко Меландри  (BMW Motorrad GoldBet SBK Team) отзад, когато двамата спираха за влизане в 4-ия завой.

Втората надпревара отново беше под диктовката на Лавърти и Жинтоли, но този път двамата си размениха местата. Победата бе за Юджийн,  а след него беше Жинтоли. Така Aprilia спечели още една двойна победа. Лавърти излезе начело две обиколки преди финала и спечели състезанието. Това бе 4-ата му победа в кариерата, а заедно с Жинтоли са лидери в класирането.

Лавърти стартира за първи път в кариерата си от първа позиция, след като Карлос Чека, който я спечели не стартира във втората надпревара заради контузия. Лавърти бе изпреварен на първия завой от Том Сайкс, но той си върна позицията на втората обиколка, а след това британецът бе изпреварен и от стартиралия отлично Жинтоли. Зад тях в една от зоните за спиране се удариха Час Дейвис и Лорис Бас, като и двамата излязоха извън пистата. От това се възползваха Леон Хеслам и Леон Камие (Fixi Crescent Suzuki GSX-R1000).

Докато Лавърти и Жинтоли диктуваха темпото, Марко Меландри излезе на 3-а позиция на 4-ата обиколка. Зад тях битка водеха Мишел Фабрицио, Давиде Джулиано (Althea Racing RSV4) и Жул Клузел (Crescent Suzuki GSX-R1000), като се движеха 4-и, 5-и и 6-и. В същото време Сайкс отново отстъпваше позиции. Докато Жинтоли бе начело, Лавърти водеше битка с настигналия го Меландри. Юджийн обаче съхрани гумите си и се зае да съхрани гумите си, а Меландри стори същото, като не можа да подържа темпото на двамата пилоти на Aprilia.

Две обиколки преди края Лавърти атакува и изпревари Жинтоли, докато меланди успя да защити третата си позиция, защото Мишел Фабрицио го атакува в последната обиколка.  Отново Сайкс отстъпи позиции заради бързо износване на гумите си и завърши 5-и, пред Джублиано и Клузел. Французинът бе доволен да завърши състезанието, след като цял уикенд имаше технически проблеми. В своето състезание номер 100 Джонатан Рей бе разочарован от 8-ото място. След него бяха Камие и Хеслам.