Начало Moto News Довициозо печели с 0,023 сек. в Катар

Довициозо печели с 0,023 сек. в Катар

1030
0

Андреа Довициозо (Mission Winnow Ducati) спечели невероятна победа в Гран При на Катар, след епичен пустинен дуел между петима пилоти. Той пресече финала само с 0,023 сек. преднина пред световния шампион Марк Маркес (Repsol Honda Team),  а подиумът допълни третият пилот на Honda – Кал Кръчлоу (LCR Honda Castrol), който победи Алекс Ринс (Suzuki Ecstar) и Валентино Роси (Monster Energy Yamaha MotoGP). Тези петима пилоти, окупирали първите три места, се бяха събрали само в 0.6 сек.

Първото състезание за сезона бе наистина страхотно,  направо лудо!

Драма преди старта преживя новакът Фабио Куартарао (Petronas Yamaha STR). Той бе 5-и на старта, но заради проблем с байка, стартира от питлейна.

Довициозо взе холшота, следван от Джак Милър (Alma Pramac Racing), а Маркес бе 3-и. Заелият първа позиция Маверик Винялес (Monster Energy Yamaha MotoGP) изостана 6-и. Топ 5 оформиха Такаки Накагами (LCR Honda Idemitsu) и съотборникът му Кал Кръчлоу (LCR Honda Castrol). Милър направи грешка и се смъкна до 11-о място.

След Дови бяха Маркес и Ринс. На четвърто място се нареди съотборникът му и дебютант във висшия клас Хоан Мир. Пилотът на Suzuki предприе атака, като изпревари първо Маркес, а после и Довициозо. Ринс и Дови започнаха сериозна битка за няколко обиколки.

На 12-ата обиколка Дови се върна в начело. той правеше турове от 1:55.3 до 1:56.1, като първите 8 пилоти бяха в малко повече от секунда – 1.2 сек. Роси започна да трупа преднина. Мир стигна до 6-о място. Три тура преди края Петручи, Винялес и Мир изостанаха.

Две обиколки преди финала Маркес изпревари Довициозо и поведе. В последната обаче мотоциклетът на шампиона бе нестабилен и той поизостана. Малко преди финала, на 16-и завой той отново атакува Довициозо, но не успя да го изпревари. Италианецът спечели с 0,023 сек.  Трети стана Кръчлоу, следван от Ринс и Роси, който стана 5-и от 14-и на стартовата решетка.

Петручи бе 6-и  при пъртото си участие като заводски пилот на Ducati и завърши на  2.320 сек. от италианеца. След него бе Винялес, а Мир направи страхотно каране и стана 8-и. Топ 10 оформиха Накагами и Алеиш Еспаргаро (Aprilia Racing Team Gresini). Първите 10 се събраха в 9.636 сек. в Катар.