Начало MotoGP Лекуона заменя Алекс Маркес в Гран при на Унгария

Лекуона заменя Алекс Маркес в Гран при на Унгария

44
0
Икер Лекуона
Икер Лекуона, снимка: Дукати

Икер Лекуона заменя Алекс Маркес в Гран при на Унгария този уикенд. Четирикратният победител в MotoGP продължава възстановяването си след контузия в състезанието на пистата край Барселона. Лекуона пък се завръща в кралския клас след известна пауза.

Алекс Маркес претърпя тежка катастрофа по време на Гран при на Каталуния. Испанецът се удари в мотора на Педро Акоста, след което изгуби контрол и падна от своето Дукати.

Пилотът на Грезини Дукати получи няколко фрактури и претърпя операция. Очакванията са той да отсъства от пистата поне още няколко седмици.

Алекс Маркес не кара в Гран при на Италия миналия месец. Този уикенд той също няма да бъде на пистата. В Муджело негов заместник беше дългогодишният резервен пилот на Дукати Микеле Пиро.

Сега от Дукати избраха на мястото на Алекс Маркес да бъде Икер Лекуона. Испанецът се завръща в MotoGP след известно отсъствие

Лекуона дебютира в MotoGP в края на 2019 г. с KTM Tech3. След това той прекара две пълни кампании във френския отбор. За съжаление Лекуона така и не успя да оправдае очакванията и да се адаптира към мотора на КТМ. Така той беше освободен от Tech3 в края на 2021 г.

26-годишният пилот се състезава в WSBK от 2022 г. насам. От 2022 до 2025 г. той караше за заводския отбор на Хонда. През този период записа два подиума. Престоят му в Хонда беше труден най-вече заради контузиите, които той претърпя, както и заради проблемите с мотора.

Лекуона се завърна в MotoGP през 2023 г. Тогава той записа две участия със заводския тим и четири с LCR, замествайки Марк Маркес и Жоан Мир. Най-доброто му класиране бе 16-то място, записано в Барселона и Малайзия.

Тази година Лекуона е част от заводския тим на Дукати в WSBK. Испанецът финишира втори във всички надпревари от Портимао насам и търси първата си победа. Очакванията са това да се случи до края на сезона.

„Икер Лекуона ще се завърне в падока на MotoGP, като ще замести Алекс Маркес на пистата „Балатон Парк“ за осмия кръг от сезона“, се казва в кратно съобщение на Грезини.

Самият Лекуона коментира завръщането си в MotoGP. Испанецът не си поставя никакви очаквания, като целта му да е да помогне за събирането на повече информация за своя екип и да се наслаждава.

„Разбира се, много се радвам на тази възможност. Честно казано, не очаквах това. Наистина съм щастлив. Затова благодаря на Дукати, че ми дадоха тази възможност и се сетиха за мен. Благодаря също така на Грезини че ме приеха да се кача на мотора, както и на Aruba.it Racing – Ducati, на Стефано и Серафино, че се съгласиха. въпреки че сме в средата на сезона“, каза Лекуона.

„Искам да се насладя на това. Не си поставям никакъв натиск. Знам, че Дукати няма да ми окаже натиск. Просто искам да карам и да завърша състезанието. Това е писта, която харесвам и съм бърз там, така че да видим какво мога да направя. Важното е да се наслаждавам.“

 

Вижте тази публикация в Instagram.

 

Публикация, споделена от WorldSBK (@worldsbk)