Начало Formula 1 News • Новини за Формула 1 Щайнер: Пандемията ни показа, че нямаме достатъчно гориво в резервоара при криза

Щайнер: Пандемията ни показа, че нямаме достатъчно гориво в резервоара при криза

1241
0
Фредерик Васьор, Гюнтер Щайнер, Кристиан Хорнер, Сирил Абитебул, Зак Браун
(отляво надясно) Фредерик Васьор, Гюнтер Щайнер, Кристиан Хорнер, Сирил Абитебул и Зак Браун; снимка: Алфа Ромео

Пандемията от COVID-19 демонстрира, че Формула 1 няма никаква защита във финансово отношение спрямо неочаквани кризи, заяви шефът на Хаас в Гран при Гюнтер Щайнер. Според него един от основните уроци от изминалите няколко месеца е, че спортът трябва да промени икономическия си модел.

„Това, което се надявам да научим от тази пандемия, е, че ни трябва някаква осигуровка. Ние нямахме нищо. Просто пропаднахме. Хубавото е, че никой не се паникьоса. Поне всички мислеха какво трябва да се направи, какво е правилно. Според мен реакцията не бе паническа. Научихме, че просто нямаме достатъчно количество гориво в резервоара, когато нещо се случи.“

Ограничаването на бюджетите със сигурност трябваше да се случи преди няколко години, когато бе предложено“, каза още Щайнер

„Надявам се сега да се измъкнем и да не се озоваваме повече в тази позиция. Дано сме се научили да оставяме по малко бензин, защото подобни неща могат да стават ежедневно. Надявам се да сме си взели поука и да продължим напред без да изпадаме пак в такова положение.“

Междувременно управляващият директор на Формула 1 Рос Браун каза, че би било глупаво спортът да не се възползва от даденото му от пандемията допълнително време и не промени правилата за новите коли. Обновеният технически регламент бе отложен за 2022 г.

„Според мен може да разгледаме правилата в светлината на всичко научено. Възможно е да преоценим някои неща в области, за които отборите имаха притеснения. Би било глупаво просто да си седим 12 месеца. Защо не изпипаме конструкцията на колите за 2022-ра, след като имаме такава възможност?“

Браун допълни, че става дума за дребни неща: „точки, в които бе посочено, че има двусмислие или възможност за заобикаляне или непостигане целта на промените.“