Начало Други Александър Роси грабна победата в Индианаполис

Александър Роси грабна победата в Индианаполис

171
0
Александър Роси, Индикар
Александър Роси, снимка Индикар

Александър Роси грабна победата в Индианаполис. Легендарното американско трасе бе домакин на кръг номер 13 от сезон 2022  в американските серии Индикар. Пилотът на Андрети Аутоспорт поведе колоната в средата на надпреварата след като неговият съотборник Колтън Херта се оттегли заради технически проблем. Tова бе първи успех за бившият пилот от F1 след тригодишна суша. Втори финишира новобранецът Кристиан Лундгаард (Ед Карпентър Рейсинг), а трети остана Уил Пауър (Пенске).

Феликс Розенквист поведе колоната след летящия старта на надпреварата в Индианаполис. Пилотът на Макларън се движеше пред Роси, Нюгардън и Херта. Уил Пауър имаше контакт с Пато О’Уорд, който доведе до завъртане на мексиканеца.

Първите жълти флагове на трасето бяха заради завъртане на Далтън Келет. Това позволи на Пауър и О’Уорд да влязат в бокса за смяна на гуми. Междувременно рейс контролът накара Нюгардън да върне две позиции заради излизане извън очертанията на пистата Индианаполис.

След рестарта Роси направи неуспешна атака срещу Розенквист. Американецът излезе извън границите на трасето, което позволи на Херта да заеме второто място. Няколко тура по-късно двамата състезатели на Андрети Аутоспорт изпревариха своя съперник от Макларън и поведоха колоната.

11 обиколки след старта започнаха първите нормални спирания в бокса. Най-губещ се оказа Конър Дейли, който получи проблем и загуби допълнително време.

Вторият период на жълти флагове по цялото трасе Индианаполис бе заради Симон Пажно. Французинът остана без гориво и спря близо до пистата.

Малко преди преполовяването на състезателната дистанция Херта водеше колоната с комфортна преднина спрямо Роси и Лундгаард. Американецът вървеше към втора победа за сезон 2022 в Индикар, преди да получи повреда в скоростната кутия, която да го принуди да се прибере в бокса.

Отпадането на Херта позволи на Роси да поведе колоната, следван от Лундгаард, Пауър, Маклоклън, Нюгардън и ВиКей.

До края на втората надпревара на стандартната писта Индианаполис Роси успя да запази лидерската позиция и най-накрая да прекъсне черната си серия без победа. Подиумът бе допълнен от Кристиан Лундгаард и Уил Пауър. Това бе втори успех за Андрети Аутоспорт този уикенд, след като Джейк Денис спечели първата надпревара по улиците на Лондон във Формула Е.

Четвърти и пети финишираха останалите пилоти на Пенске Скот Маклоклън и Джоузеф Нюгардън. Челната десетка бе допълнена от Ринус ВиКей (Ед Карпентър Рейсинг), Греъм Рейхал (Rahal Letterman Lanigan Racing), Скот Диксън (Чип Ганаси Рейсинг), Феликс Розенквист (Макларън) и Алекс Палу (Чип Ганаси Рейсинг).

Във временното класиране Пауър излезе на първа позиция благодарение на третия пореден подиум. Австралиецът има актив от 431 точки. Втори е Маркус Ериксон 422. Трети е Нюгардън с 399, следван от Диксън (393) и О’Уорд (385).