Фернандо Алонсо все още остава мотивиран да се състезава въпреки проблемите през този сезон. Двукратният световен шампион заяви, че „не се сравнява с никого“ и се определя като „най-добрият.“
Алонсо кара за Астън Мартин от 2023 г. насам. Испанският ветеран записа силна първа кампания, след което започна да се смъква в по-задната част на подреждането. Въпреки това той удължи договора си и продължи да вярва в успеха на тима.
Двукратният световен шампион имаше огромни очаквания след влизането на новите технически правила. Това се дължеше най-вече заради пристигането на Ейдриан Нюи, който конструира тазгодишния автомобил. Освен това Хонда стана доставчик на двигатели, заменяйки Мерцедес.
До момента сезон 2026 за Астън Мартин е истинска трагедия. Британският отбор е закотвен на дъното на колоната и няма нито една спечелена точка. Единственият реален съперник на тима е Кадилак, който влезе в F1 тази година. Двата отбора се борят за това кой да бъде последен във всеки един рейс уикенд
Слабото представяне може да накара Алонсо да сложи окончателен край на кариерата си в F1. Испанецът вече се оттегли веднъж от спорта, преди да се завърне през 2021 г. На въпроса как оценява представянето си, когато не разполага с конкурентен болид, Алонсо доста интересен отговор, типично в негов стил.
„Не измервам нищо. Аз съм най-добрият“, каза Алонсо, цитиран от Crash.net. „Нямам нужда да доказвам нищо. Нямам нужда да чувствам нищо, за да повярвам, че съм на правилното ниво.“
Алонсо няма победа в F1 вече 13 години. За последно той триумфира в Гран при на Испания 2013, когато все още караше Ферари. Последният му подиум към беше в Гран при на Сао Пауло 2023, когато финишира трети. По всичко изглежда, че испанецът ще трябва да почака още дълго, преди да се качи на подиума или отново да спечели състезания.
На въпроса какво продължава да го мотивира в този много тежък период, той заяви, че търпението го тласка напред.
„Чакам подходящия момент и междувременно се опитвам да помагам на отбора, за да не загубим конкурентното предимство, което е необходимо във Формула 1, обясни Алонсо. „Да караш в различни категории, с различни болиди, да се пробваш в различни серии и с различни болиди и да усещаш, че си конкурентоспособен.“
„Ако отида на писта за картинг и не съм най-бързият, тогава ще се притеснявам. Ако карам GT автомобил и не съм най-бързият, също ще се притеснявам – и така нататък.“
„Докато правя това, все пак съм най-бързият. Когато дойде уикендът във Формула 1, е само въпрос на време да получа по-добра кола.“
Алонсо има повече от 25-годишна кариера в моторните спортове. Освен в F1, той постига успехи и в други дисциплини, включително WEC. Там той става световен шампион и печели 2 пъти 24 часа на Льо Ман. Алонсо има и един успех в 24 часа на Дайтона
Разсъждавайки върху дебюта си в F1 с Минарди през 2001 г., Алонсо заяви, че най-голямото предизвикателство никога не е била самия автомобил.
„Бих казал, че дебютният сезон винаги е най-шокиращият, защото винаги усещаш разликата между другите категории и F1“, разказа той.
„Нивото на внимание, особено медийното внимание, което получаваш извън пистата. Събитията, нещата, които трябва да правиш освен да караш, са вероятно най-шокиращото нещо и когато осъзнаеш, че F1 е различна категория. Самата кола е просто малко по-бърза и като по-голяма сестра на предишната кола, която си карал. Това не е плашещо. Но останалите неща, които не са зад волана, са малко плашещи. Разликата е голяма“, добави Алонсо.
Въпреки трудностите от началото на сезона Алонсо посочи, че от Астън Мартин са постигнали известен напредък. Според него най-големия дефицит на автомобила е свързан с двигателя.
„Винаги има напредък“, каза Алонсо. „Всеки път, когато излезем на пистата, има нещо ново по колата, по двигателя, по настройките, по скоростната кутия.“
„От Маями до [Канада] се подобрихме значително – скоростната кутия, синхронизацията на предавките, превключването на по-ниска предавка.“
„Трудно е да се измери как това се отразява на времето за обиколка, но определено бяхме по-бързи тук, отколкото в Маями, просто защото фино настроихме някои неща.“
„Очаквам да се случат много малки промени между Монреал и Монако и се надявам на още една крачка напред.
Но основният проблем и разликата от три секунди ще трябва да се решат с мощността на двигателя и аеродинамичния пакет. Това ще стане едва през втората половина на годината“, завърши Фернандо Алонсо.
Вижте тази публикация в Instagram.













