540
0
Франческо Баная, Дукати
Франческо Баная, снимка Дукати

Франческо Баная спечели състезанието на Херес. Пилотът на Дукати потегли от седма позиция, но бързо си проби път напред и успя да издържи на натиска, на който беше подложен. Това беше трети пореден успех за Баная на испанското трасе. Втори финишира местният любимец Марк Маркес (Грезини Дукати). Подиумът на Херес допълни Марко Безеки (VR46 Дукати).

Херес бе домакин на четвъртия кръг за сезон 2024 в MotoGP. Състезателният уикенд се провежда на едноименната писта с дължина 4.423 км и разположена в Андалусия. Вчера се проведе спринтовият старт на Херес. Победител в него стана Хорхе Мартин. Баная отпадна, докато Марк Маркес остана седми

Чудесно условия посрещнаха пилотите и отборите от MotoGP преди началото на основното състезание на Херес. Температурата на въздуха беше около 20 градуса по Целзий, а тази на асфалта- 29. Времето беше сухо, слънчево и без вероятност за валежи.

Специални гости на събитието бяха многократният победител в рали Дакар Карлос Сайнц-старши, както и неговият син и състезател на Ферари в F1 Карлос Сайнц-старши.

Марк Маркес потегли най-добре след изгасването на червените светофари. Пилотът на Грезини Дукати поведе след преминаването на първите няколко завоя на Херес. Втори беше Баная. Двукратният световен шампион също потегли отлично и спечели пет места. Зад Баная бяха Безеки, Мартин, Алекс Маркес, Байндър, Ди Джанантонио, Оливейра, Милър и Бастианини.

Баная поведе колоната във втората обиколка. Италианецът обаче беше изпреварен от Мартин. Пилотът на Прамак Дукати искаше да добави още един успех на пистата Херес след този в спринта. Зад тях се движеха Марк Маркес, Безеки, Алекс Маркес, Байндър, Оливейра, Милър, Бастианини и Ди Джанантонио. Акоста имаше ужасна първа обиколка и се движеше в дъното на колоната. Винялес също не потегли добре и беше извън топ 10.

Мартин продължаваше да води в следващите няколко обиколки от състезанието на пистата Херес. Веднага зад него беше Баная. Зад тях пък се движеха Безеки и Марк Маркес. Следващите в подреждането бяха Алекс Маркес, Байндър, Оливейра, Бастианини, Милър и Ди Джантонио. Същевременно отпаднаха Дани Педроса (КТМ), Алейш Еспаргаро (Априлия) и Йохан Зарко (LCR Хонда). По-рано французинът имаше контакт с Акоста.

15 тура преди финала Мартин отпадна от надпреварата. Пилотът на Прамак Дукати изпусна предницата на своя мотоциклет на спирането след най-дългата права на пистата Херес. Така Баная поведе пред Безеки, братята Маркес, Байндър, Оливейра и Бастианини. Малко след Мартин отпадна и Лоренцо Савадори (Априлия)

Баная запази водачеството след преполовяването на Гран при на Испания. Италианецът имаше аванс от около секунда и три десети спрямо Марк Маркес. Испанецът на свой ред се справи с Безеки и веднага започна да се откъсва. Бастианини също си проби път напред и направи няколко изпреварвания. Междувременно Франко Морбидели (Прамак Дукати) се удари с Джак Милър (КТМ). Инцидентът между двамата ще бъде разследван след края на състезанието.

5 обиколки преди финала Марк Маркес настигна Баная. Испанецът изпревари за кратко своя съперник от Дукати. Баная обаче контраатакува няколко завоя по-късно. Двамата имаха лек контакт, но без сериозни последствия. Третото място продължаваше да се държи от Безеки.

Баная отговори на Маркес в последните обиколки на състезанието в Херес. Двукратният световен шампион записа най-бързата обиколка и отново леко се откъсна напред. До края на надпреварата не настъпиха промени в челото. По този начин Баная записа втори пореден успех за тази година и трети пореден на пистата в Андалусия.

Втори завърши Марк Маркес. Испанецът записа първия си подиум в основно състезание с мотор на Дукати. Това беше и първото качване на почетната стълбица за испанеца от Гран при на Япония 2023. Последното място на подиума остана за Безеки.

Следващите три позиции бяха заети от Алекс Маркес (Грезини Дукати), Енеа Бастианини (Дукати) и Брад Байндър (КТМ). Седми остана Фабио Ди Джанантонио (VR46 Дукати), следван от Мигел Оливейра (Тракхаус Априлия), Маверик Винялес (Априлия) и Педро Акоста (Tech3 GasGas). Място в зоната на точките в Херес намериха още Раул Фернандес (Тракхаус Априлия), Жоан Мир (Хонда), Алекс Ринс (Ямаха), Такааки Накагами (LCR Хонда) и Фабио Куартараро с Ямаха.