173
0
Марко Безеки, VR46 Дукати
Марко Безеки, снимка VR46 Racing Team

Марко Безеки спечели квалификацията за Голямата награда на Великобритания в MotoGP. Пилотът на VR46 Дукати се справи най-добре на наводнената писта „Силвърстоун“ и записа обиколка за 2:15.390 мин. Втори на 0.270 сек. финишира Джак Милър с КТМ. Трети остана Алекс Маркес. Състезателят на Грезини Дукати изостана с 0.412 сек. от времето на Безеки.

Гран при на Великобритания е девети кръг от сезон 2023 в световния шампионат на MotoGP. Уикендът на пистата „Силвърстоун“ слага край на лятната пауза в шампионата. Тази година пилотите и отборите от всички класове се завръщат на новата старт-финална права, която носи името на седемкратния световен шампион Люис Хамилтън.

Времето преди началото на квалификацията за Гран при на Великобритания беше хладно и дъждовно. Температурата на въздуха бе само 12 градуса по Целзий, а тази на асфалта- 15. Това накара пилотите в MotoGP да използват гумите на Мишлен за мокър асфалт

Безеки даде пето време в днешната втора свободна тренировка във Великобритания. Италианецът си гарантира директно участие в Q2, тъй като записа достатъчно добро време във втората петъчна тренировка. В топ 10 намериха още място Алейш Еспаргаро, Франческо Баная, Джак Милър и други. Извън челната десетка остана световните шампиони Марк Маркес и Фабио Куартараро.

Наводненото трасе бе причина за редица падания в първия сегмент от квалификацията във Великобритания. Първият инцидент бе на Фабио Ди Джанантонио. Италианецът падна на първи завой, като преди това той записа своята първа бърза обиколка. В същото време Куартараро се бореше със своя мотор.

Морбидели зае първото място с напредване на Q1. Състезателят на Ямаха се чувстваше много добре на наводненото британско трасе. Морбидели подобри още своя резултат и си гарантира участие в Q2. Второ време даде Аугусто Фернандес. Новобранецът също показа добра скорост на дъжда.

Първи под чертата остана Енеа Бастиании с Дукати. До него на пета редица застават Марк Маркес (Хонда) и Пол Еспаргаро (Tech3 GasGas). На шеста редица се наредиха Мигел Оливейра (RNF Априлия), Икер Лекуона (LCR Хонда) и Фабио Ди Джанантонио (Грезини Дукати). Последните позиции на стартовата решетка във Великобритания заеха Жоан Мир (Хонда), Раул Фернандес (RNF Априлия), Такааки Накагами (LCR Хонда) и Фабио Куартараро с Ямаха.

Милър поведе след първите опити на пилотите във втория сегмент от квалификацията във Великобритания. Австралиецът отново показа, че има отлична скорост на мокро. Баная също бе в челото. Действащият световен шампион претърпя инцидент, както и Алекс Маркес. За щастие двамата бяха добре и се изправиха на крака.

Безеки направи най-добрата обиколка малко преди края на квалификационната сесия на Силвърстоун. Пилотът на VR46 Дукати падна в края на последната си бърза обиколка. Въпреки това той запази полпозишъна. До него на първа редица застават Милър и Маркес.

Четвърти финишира Франческо Баная (Дукати), следван от Аугусто Фернандес (Tech3 GasGas0 и Лука Марини (VR46 Дукати). Третата редица бе заета от Хорхе Мартин (Прамак Дукати), Маверик Винялес (Априлия) и Йохан Заркo (Прамак Дукати). Топ 12 в квалификацията за Гран при на Великобритания допълниха Брад Байндър (КТМ), Франко Морбидели (Ямаха) и Алейш Еспаргаро с Априлия.