Начало Formula 1 News • Новини за Формула 1 F1 ще възроди плановете за обърната стартова решетка

F1 ще възроди плановете за обърната стартова решетка

4378
0
2020, Гран при на Италия, Монца, Люис Хамилтън, Пиер Гасли
снимка: ФИА/F1

Развитието на Гран при на Италия е показателно за това, че обърната стартова решетка може да допринесе за интересни състезания, смята управляващият спортните въпроси във Формула 1 Рос Браун. Идеята бе обсъждана преди началото на сезон 2020, но Мерцедес я блокира и не се осъществи. Две коли за сигурност и спиране на надпреварата на Монца разбъркаха реда в колоната и доведоха до шокираща победа на Пиер Гасли (Алфа Таури).

„Монца бе кандидат за обърната стартова решетка, когато по-рано обмисляхме формата. За съжаление не успяхме да го осъществим, но концепцията все още е нещо, по което заедно с ФИА искаме да работим през предстоящите месеци и да обсъдим с отборите за догодина.“

„Вярваме, че надпреварата на Монца демонстрира вълнението, което една разбъркана колона може да донесе. Колите догодина ще са същите като настоящите и феновете ни могат да се насладят на драми, подобни на тази в Италия“, обясни Браун в анализа след осмия кръг от световния шампионат.

„Разбира се, отборите ще настройват автомобилите си по различен начин, ако има спринтово състезание с обърната стартова решетка“, отбеляза още Браун

„Сега реглажите на Мерцедес-ите са такива, че да постигнат най-бързата обиколка. След това да контролират надпреварата от челото на колоната. Ако знаят, че пилотите им ще трябва да изпреварват, биха променили този подход. Ще продължим да изследваме нови формати с цел подобрение на шоуто, но винаги ще пазим ДНК-то на Формула 1.“

При обсъждането преди началото на сезона шефът на Мерцедес Тото Волф заяви, че обърната стартова решетка отнема постиженията от най-добрите на пистата. Според него по този начин се наказва отборът с най-бързи автомобил. Той посочи още, че в при проучване сред фенове едва 15% са изразили интерес към идеята.

Според настоящите правила подобна промяна в регламента изисква единодушно съгласие на отборите. Това ще се промени с влизането в сила на новия договор Конкорд.