Начало Formula 1 News • Новини за Формула 1 Хамилтън с победа номер 100 в F1 след драматичен финал в Сочи....

Хамилтън с победа номер 100 в F1 след драматичен финал в Сочи. Верстапен и Сайнц – втори и трети.

7530
0
Люис Хамилтън, Мерцедес
Люис Хамилтън, снимка: Мерцедес

Люис Хамилтън спечели победа номер 100 в кариерата си след драматичен финал на надпреварата за Гран при на Русия. Ландо Норис води през почти цялото състезание, но проливен дъжд се изсипа в последните обиколки. Ландо реши да остане с гумите за сухо, докато Хамилтън и голяма част от останалите пилоти избраха да сменят своите гуми за последните няколко тура. В крайна сметка Норис остана едва осми. Верстапен завърши втори след като стартира последен. Сайнц пък допълни подиума.

Карлос Сайнц изпревари Ландо Норис на старта. Джордж Ръсел запази третата си позиция, а Ланс Строл спечели три места и излезе четвърти. Даниел Рикиардо и Фернандо Алонсо пък успяха да минат пред Хамилтън, който бе седми в края на първия тур. Обиколка по-късно, британецът успя да изпревари Алонсо в четвърти завой.

Ланс Строл бе първият, който влезе в бокса да смени гумите си в 13-а обколка. Канадецът излезе на 11 секунди зад Ботас.

Междувременно, Ландо Норис изпревари Карлос Сайнц и поведе в състезанието. Сайнц влезе в бокса още в следващия тур, опитвайки да пресече стратегията на Норис. Пилота на Макларън обаче остана на пистата още 15 обиколки.

В 17-я тур Верстапен вече се бе изкачил до 6-о място, след като стартира последен. Нидерландецът стартира с най-твърдия комплект гуми и направи серия от най-бързи обиколки. Пред него бяха Алонсо и Перес, а Хамилтън се движеше трети със само 8-9 секунди преднина.

Даниел Рикиардо, който до този момент удържаше Хамилтън зад себе си, спря за нови гуми в 23-а обиколка. Стопа му обаче бе бавен и той излезе зад Сайнц.

Хамилтън и Верстапен спряха едновременно 4 тура по-късно. Люис постави нов комплект хард, а Макс сложи медиум. В 29-а обиколка спря и лидера, Ландо Норис. Така начело остана стартиралия на хард пилот на Ред Бул, Перес.

Перес и Алонсо, които към този момент се движеха съответно първи и втори, спряха в 37-а обиколка. Стопът на Перес бе изключително бавен и излезе пети, зад Рикиардо и Сайнц.

Норис отново водеше надпреварата, но Хамилтън бе на само 2 секунди зад него. Люис, както и някои от останалите пилоти бяха предупредени за риск от превалявания в края на надпреварата.

7 обиколки преди края на надпреварата, зрителите по трибуните извадиха чадърите си. Пилотите пък съобщиха по радиото за превалявания по пистата. Още в следващата обиколка, Норис загуби контрол за момент и излезе от пистата, но успя да задържи позицията си пред Хамилтън.

Междувременно, Серхио Перес изпревари Сайнц за трето място. Част от пилотите пък рискуваха и влязоха в бокса за интермедия. Хамилтън бе повикан в бокса, но той реши да продължи. Два тура по-късно обаче, той влезе да смени гумите си с интермедия. Ландо Норис остана на пистата с гумите за сухо.

Това обаче се оказа грешното решение, тъй като дъждът се увеличи. Хамилтън успя да изпревари Норис две обиколки по-късно. Верстапен, който бе от първите рискували с гуми интермедия излезе втори на около 50 секунди зад Хамилтън. Сайнц пък излезе трети.