234
0
Фабио Куартараро, Ямаха
Фабио Куартараро, снимка Ямаха

Фабио Куартараро беше най-бърз след първите две тренировки в Силвърстоун. Легендарната британска писта е домакин на първия кръг след лятната пауза в MotoGP.

Пилотът на Ямаха записа най-бързата обиколка за 1:58.946 мин. и бе единственият, който слезе под минута и 59 секунди за обиколка. Втори на 0.154 сек. финишира световният шампион от 2020 г. Жоан Мир със Сузуки. Трети на 0.177 сек. завърши Маверик Винялес с Априлия.

Времето на Силвърстоун в сутрешната сесия беше сухо и слънчево. Температурата на въздуха бе 16 градуса, а тази на асфалта- 28.

Куартараро направи няколко преминавания през дългата обиколка на трасето във Великобритания. Световният шампион ще изтърпи своето наказание заради инцидента с Алейш Еспаргаро в Нидерландия.

Куартараро имаше технически проблеми в своя мотоциклет и затова получи асистенция от Джак Милър. Съотборникът на австралиеца Франческо Баная катастрофира, докато състезателите на Априлия отново показваха отлична скорост.

Йохаз Зарко претърпя странен инцидент на завоя Стоу. За щастие пилотът на Прамак Дукати бе абсолютно невредим и се върна в бокса.

Въпреки падането, Зарко даде най-добро време в първата тренировъчна сесия на Силвърстоун. Французинът бе следван от Баная, Ринс, Куартараро и Накагами.

Във втората свободна тренировка времето бе малко по-топло.

Дарън Байндър претърпя инцидент, подобен на този на Зарко. Бъдещето на южноафриканеца в MotoGP изглежда все по-несигурно след като екипът на RNF Рейсинг ще използва мотори на Априлия от 2023 г.

Междувременно състезателите на Априлия оглавиха класирането в следобедната петъчна сесия на Силвърстоун. Куартараро продължаваше да тренира преминаване през дългата обиколка на трасето в графство Нортхемптъншир. Въпреки наказанието, световният шампион изглежда като един от фаворитите за победата в неделя.

Малко повече от минута преди края на втората петъчна тренировка Куартараро записа феноменална обиколка, която го изпрати начело. Французинът изпревари Мир и Винялес.

Четвърти финишира Йохан Зарко (Прамак Дукати), следван от Алейш Еспаргаро (Априлия) и Мигел Оливейра (КТМ). Топ 10 допълниха Алекс Ринс със Сузуки, Енеа Бастианини (Грезини Дукати), Джак Милър (Дукати) и Марко Безеки (VR46 Дукати). Франческо Баная остана 11-ти и ще трябва да подобри постижението си в третата тренировка на Силвърстоун, ако иска да се класира директно в Q2.