Начало MotoGP News Маркес над всички в спринта на пистата Сепанг, Мартин и Баная зад...

378
0
Алекс Маркес
Алекс Маркес, снимка Грезини

Алекс Маркес спечели спринта на пистата Сепанг. Пилотът на Грезини Дукати записа втори успех в такъв тип надпревара от началото на сезона. Втори и трети финишираха претендентите за световната титла Хорхе Мартин (Прамак Дукати) и Франческо Баная (Дукати).

Сепанг приема кръг №18 от сезон 2023 в световния шампионат на MotoGP. Състезанието се провежда на писта с дължина 5.543 км и разположена недалеч от столицата Куала Лумпур

Маркес показа добрата си скорост на Сепанг още вчера. Испанецът оглави класирането след приключването на първите две тренировки. Така той си гарантира директно участие в Q2, където даде четвърто време. Пред него единствено бяха Баная, Мартин и Бастианини.

Съвсем очаквано, времето преди началото на спринта в Сепанг бе сухо, горещо и с висока влажност. Температурата на въздуха бе 33 градуса, а тази на асфалта- 55. Над трасето отново имаше сгъстена облачност, но изгледите за дъжд бяха минимални.

Баная имаше най-добра стартова реакция и поведе след преминаването на първите няколко завоя на пистата Сепанг. Пилотът на Дукати бе следван от Бастианини, Мартин, Маркес, Байндър, Марини, Безеки, Милър, Куартараро и Винялес.

Баная запази водачеството в първите три тура от спринтовата надпревара в Сепанг. Действащият световен шампион бе плътно следван от Мартин, Маркес и Бастианини. Зад водещата група бяха състезателите на КТМ, VR46 Дукати и Зарко. Междувременно Марк Маркес (Хонда) падна от своя мотор, но се върна в борбата за разпределение на местата на дъното.

5 тура преди финала Маркес изпревари Баная на спирането за завой №10. Малко след това италианецът бе задминат и от Мартин. Четвъртото място отново бе заето от Бастианини, следван от Байндър, Милър, Безеки, Зарко, Марини и Винялес. Жоан Мир (Хонда) също претърпя лек инцидент и се върна в състезанието.

Маркес увеличи предимството си в следващите няколко тура от спринтовата надпревара в Сепанг. Втори на около секунда и половина бе Мартин. Зад испанеца бяха Баная и Бастианини. Световният шампион изоставаше, тъй като парче от банер попадна в единия обтекател на неговото Дукати. Баная бе притискан от Бастианини, но двамата запазваха позициите си. Същевременно Байндър се доближи до двете червени машини.

Маркес в крайна сметка спечели спринта на Сепанг. Това бе втори успех за него в такъв старт след този на Силвърстоун. Втори и трети финишираха Мартин и Баная.

Четвъртото място бе заето от Енеа Бастианини. Състезателят на Дукати бе следван от колегите си от КТМ Брад Байндър и Джак Милър. Място в челната десетка намериха още Марко Безеки (VR46 Дукати), Йохан Зарко (Прамак Дукати), Лука Марини (VR46 Дукати) и Маверик Винялес с Априлия.