Начало MotoGP News Мартин триумфира в съкратената Гран при на Япония, Баная втори, подиум за...

Мартин триумфира в съкратената Гран при на Япония, Баная втори, подиум за Маркес

269
0
Хорхе Мартин
Хорхе Мартин, снимка Ред Бул Контент Пуул

Хорхе Мартин триумфира в Гран при на Япония. Пилотът на Прамак Дукати потегли от полпозишън и запази водачеството през по-голямата част от състезанието на Мотеги, което бе съкратено заради дъжд. Втори завърши Франческо Баная (Дукати). Подиумът в Япония допълни Марк Маркес с Хонда.

Гран при на Япония е кръг №14 от тазгодишния сезон в MotoGP. Домакин на събитието е пистата Мотеги с дължина 4.801 км и разположена в префектура Точиги. Вчера се проведе спринтовото състезание, което бе спечелено от Мартин. Втори и трети завършиха Байндър и Баная

Времето преди началото на основното състезание в Япония беше хладно и облачно. Температурата на въздуха бе 26 градуса по Целзий, а тази на асфалта- 29. Над трасето започна да вали дъжд, което направи ситуацията още по-сложна за всички участници в надпреварата.

Рейс контролът реши да не забавя началото на Гран при на Япония. Мартин запази първото място след старта, следван от Милър, Байндър и Баная. Италианецът отвори малко по-широко първи завой и бе изпреварен от пилотите на КТМ.

Още в края на първата обиколка повечето състезатели влязоха в бокса за смяна на мотора. На трасето останаха единствено Микеле Пиро (Дукати), Фабио Куартараро, Кал Кръчлоу, Щефан Брадл и Франко Морбидели. Петимата решиха да рискуват и да карат със сликове на мокрото японско трасе.

Пиро водеше след първите два тура от Гран при на Япония, следван от Брадл и Кръчлоу. Тримата продължаваха да карат със сликове и губеха време. В същото време пилотите с гуми за мокро на Мишлен съкратиха изоставането си и се доближиха до лидерите. Мартин допусна грешка и загуби няколко позиции.

В следващите обиколки Мартин си върна водачеството, след като изпревари Безеки, Баная и Алейш Еспаргаро. Междувременно Брад Байндър (КТМ) отпадна, докато Маверик Винялес (Априлия) се озова в дъното на колоната заради проблеми

Мартин продължи да води след изминаване на още няколко обиколки от Гран при на Япония. Зад него се движеха Баная, Безеки, Оливейра, Маркес, Еспаргаро, Милър, Мир, Фернандес и Зарко. Австралиецът допусна грешка на спирането за десети завой и загуби няколко места в подреждането.

В 13-тата обиколка дъждът над Мотеги започна да се засилва. Това накара рейс контролът да развее червения флаг и да сложи край на надпреварата. Мартин остана начело, следван от Баная. Зад тях Маркес успя да се справи с Безеки. По-назад Йохан Зарко (Прамак Дукати) отпадна.

MotoGP опита да рестартира състезанието в Япония. В крайна сметка обаче тези планове бяха изоставени заради мокрото трасе и намаляващото количество дневна светлина. По този начин Гран при на Япония приключи преждевременно. Мартин бе обявен за победител, докато подиумът допълниха Баная и Маркес. Тъй като поне 50 % от състезателната дистанция бе покрита, пилотите получиха пълен актив от точки.

Четвърти и пети завършиха Марко Безеки (VR46 Дукати) и Алейш Еспаргаро с Априлия. Шести остана Джак Милър (КТМ), следван от Аугусто Фернандес (Tech3 GasGas), Фабио Ди Джанантонио (Грезини Дукати), Раул Фернандес (RNF Априлия) и Фабио Куартараро с Ямаха. Топ 15 допълниха Такааки Накагами (LCR Хонда), Жоан Мир (Хонда), Кал Кръчлоу (Ямаха), Щефан Брадл (LCR Хонда) и Пол Еспаргаро (Tech3 GasGas).

Баная запазва първата позиция във временното класиране. Италианецът обаче има аванс от само три точки пред Мартин. Топ 5 допълват Безеки, Байндър и Еспаргаро.