Начало Moto News MotoGP: Джак Милър триумфира в хаоса на Ассен

MotoGP: Джак Милър триумфира в хаоса на Ассен

36
0

Джак Милър (Estrella Galicia 0,0 Marc VDS) с Honda спечели хаотичното състезание за Гран при на Холандия на пистата Ассен. На Катедралата на мотоспорта той финишира първи, след като състезанието бе спряно с червен флаг, а след това рестартирано за още 12 обиколки. На подиума му астистираха Марк Маркес и Скот Рединг. Освен че това е първа победа за Джак Милър, който стана и първият австралиец, спечелил състезание в MotoGP след двукратния шампион Кейси Стонър. Милър стана също и първият незаводски пилот, който печели Гран при от 2006 г. насам. С второто си място Маркес се укрепи на лидерската позиция в класирането. Скот Рединг завърши 3-и за Pramac Ducati, като изпревари Пол Еспаргаро две обиколки преди края.
Състезанието започна на мокра писта, която започна да изсъхва. Поведе Валентино Роси с Yamaha, следван от Андреа Довициозо с Ducati, а с отличен старт и прецизни атаки в челото се намърда Йони Ернандес с Ducati, който бе избрал меки гуми. Той не спря до тук, а изпревари Довициозо, а след това и Роси и поведе колоната, следван от Роси, Довициозо, Маркес и Данило Петручи също с Ducati. Петручи също започна щурм напред, а Дови задмина Доктора. До края оставаха 16 обиколки, когато дъждът се усили. Ернандес излезе извън пистата и падна. Поведе Довициозо, следван от Роси и Петручи.

Ернандес смени мотоциклета си, а отзад Андреа Яноне падна, но продължи. Петручи настигна Роси и поведе битка с него, а след това атакува и задмина Довициозо. Така Петручи стана лидер, но бе показан червен флаг за спиране на надпреварата, заради силния дъжд. Зачете се класирането, когато лидер бе Довициозо, следван от Петручи, Вале, Скот Рединг, Маркес и Дани Педроса.

Всички се прибраха в бокса, а от дирекцията на състезанието обявиха, че рестарта ще бъде за 12 обиколки, когато условията на пистата позволят.

Бурята премина и надпреварата започна отново, но на много наводнена писта. Довициозо поведе, следван от Роси, Маркес, Петручи, Кал Кръчлоу Скот Рединг и Дани Педроса. Първи след рестарта падна Педроса на завой 9, а Кал Кръчлоу – на завой 12. Роси атакува и поведе, а Довициозо падна на завой 12. Малко по късно същото сполетя и Доктора, който вече бе отворил сериозен аванс пред Маркес. Роси изтърва предницата на своята Yamaha при 80 км/ч. Следващата жертва бе Алейш Еспаргаро със Suzuki.

В същото време Джак Милър стигна до 4-а позиция, а пилотите на  Tech 3 Yamaha влязоха в топ 6 – Пол Еспаргаро пред Брадли Смит. Петручи падна, последва го Брадли Смит на 15-и завой. Така състезанието се превърна в двубой Маркес и Милър. Австралиецът атакува Маркес 7 обиколки преди края и поведе, за да триумфира като победител. Маркес се закрепи на втората позиция, защото за него по-важното бе да вземе максималния брой точки. Сега той води със 145 т. Роси отпадна и има 103 т., а другият му пряк конкурент – Хорхе Лоренсо с Yamaha остана 10-и и е със 121 т. На подиума стъпи и Рединг, който изпревари Пол Еспаргаро в предпоследната обиколка.

След Еспаргаро 5-и финишира Яноне, следван от Хектор Барбера (Avintia Racing) и Юджийн Лавърти (Aspar Team MotoGP). Топ 10 оформиха Щефан Брадъл (Aprilia Racing Team Gresini), Маверик винялес (Team SUZUKI ECSTAR) и Лоренсо.