Начало Moto News MotoGP: Доктор Роси триумфира в дъжда на Силвърстоун

MotoGP: Доктор Роси триумфира в дъжда на Силвърстоун

33
0

Валентино Роси спечели четвъртата си победа за сезона, след майсторска езда в дъжда, а Данило Петручи и Андреа Довициозо оформиха подиума.

Пилотът на Movistar Yamaha Валентино Роси направи невероятно каране в дъжда и спечели първата си победа на Силвърстоун. С този успех той отвори преднина от 12 т. в шампионата на MotoGP пред своя съотборник Хорхе Лоренсо.

Роси бе най-бърз на мократа Warm Up сесия, но драмата настъпи, когато състезанието на Силвърстоун първоначално бе обявено за сухо и всички излязоха с гуми за сухо. Дъждат на стартовата решетка обаче принуди всички пилоти да се върнат в боксовете, за да сменят гумите с мокри. Така състезанието закъсня с 30 минути. Когато старта бе даден, Роси от 4-и на стартовата решетка поведе на втората обиколка, като изпревари основния си конкурент Лоренсо в завоя Вилидж за голяма радост на феновете. Роси дръпна напред, като единствено Марк Маркес от Repsol Honda остана с него, поддържайки темпото му. Роси и Маркес трупаха преднина, която достигна 7 секунди пред третия – Петручи, на 9-ата обиколка. 36-годишният италианец демонстрира страхотна форма и подгони маркес. Световният шампион катастрофира на 13-ата обиколка на завоя Копс и така загуби всички шансове да защити титлата си. Испанецът сега изостава на 77 т. от Роси 6 кръга преди края.

Без притискащия го Маркес, Роси започна да кара спокойно към победата като позволи едва в края на състезанието двамата пилоти на Ducati Данило Петручи и Андреа Довициозо да го настигнат. Петручи бе на 1,6 сек. 3 обиколки преди края и Роси веднага получи информация от бокса. Доктора даде газ, за да финишира първи на 3.010 сек. пред пилота на Octo Pramac Racing Петручи. Това бе първият подиум на Данило в MotoGP, който е сателитен пилот. Италианецът стартира 18-и на решетката и направи отлична битка за второто място с Довициозо със заводския Ducati Team GP15. Петручи кара GP14 и познава  перфектно поведението му на мокро. Довициозо бе на 4.117 сек. и допълни изцяло италианския подиум, като повтори най-добрия си резултат за сезона след Ассен.  Бившият шампион в клас 125 куб. см бе 12-и на старта, но стигна до 29-ия си MotoGP подиум.

Конкурентът на Роси – Хорхе Лоренсо завърши 4-и на 5.726 след тежко за него състезание. Той поведе на първия завой , но изостана до 6-о място, преди да се придвижи до 4-а позиция. Дани Педроса – вторият пилот на Repsol Honda завърши на 11.132 сек. след битка за 5-ото място, макар че имаше шанс дори да стъпи на подиума. Скот Рединг (EG 0,0 Marc VDS) финишира на 25.467 сек.  и спечели „Битката на Британците“, като постигна най-добрият резултат в кариерата си на пилот в MotoGP. Неговият сънародник от Monster Tech 3 Yamaha Брадли Смит бе втори, но стана 7-и след дълга битка със съотборника си Пол Еспаргаро,  преди испанецът да катастрофира на 3-ия завой на 14-ата обиколка.  Осми стана Андреа Яноне (Ducati Team), пред пилота на Team Suzuki Ecstar GSX-RR Алекс Еспаргаро – 9-и и Алваро Баутиста (Aprilia Racing Team Gresini), който донесе първият топ 10 финал на марката при връщането й във висшия клас.