Начало Moto News MotoGP: Маркес печели в Малайзия, носи титла на Honda

MotoGP: Маркес печели в Малайзия, носи титла на Honda

139
0

Марк Маркес (Repsol Honda) спечели своята 70-а победа в кариерата, след като бе най-бърз в Гран При на Малайзия на пистата Сепанг. Световният шампион за 2018 г. триумфира, след като 9-кратният първенец на планетата Валентино Роси (Movistar Yamaha MotoGP) падна. Така на подиума на Маркес асистенти бяха Алекс Ринс (Suzuki Ecstar) и Йохан Зарко (Monster Yamaha Tech 3). С тази победа Маркес донесе титлата при конструкторите на Honda. Тя е 69-а във всички класове на мотоциклетната Гран при и 24-а във висшия клас.

След загасването на светофара Роси тръгна страхотно и поведе, а заелият първа позиция Зарко се намести втори зад Доктора. Джак Милър (Alma Pramac Racing) изпревари Андреа Яноне (Suzuki Ecstar) за 3-ото място, а Маркес, който бе наказан вчера след квалификацията, стана 6-и. Марк и съотборникът му Дани Педроса (Repsol Honda) започнаха щурм напред, докато Яноне не падна директно зад 7-кратния световен шампион.

Отпред Роси и Зарко водеха с машините си Yamaha на първо и второ място, а Маркес изпревари Милър. Пилотът на Honda се закрепи зад машината M1 на Зарко, като използва грешка на французина да мине напред. Доктора обаче имаше отличен ритъм и увеличаваше преднината си. 10 обиколки преди края тя бе 1,1 сек пред Маркес.

Осем обиколки преди края Роси продължи да дърпа напред, като запази преднината си от над секунда пред Маркес и над 3 секунди пред Зарко. Марк притисна Валентино, като караше на лимита си. Пет тура преди края преднината на Роси бе 0.7 сек. и всички очакваха сериозна битка между двамата най-големи в спорта през последните години. Но тогава дойде провалът на Доктора, който гонеше първа победа след 26 състезания. Но не го огря. Той загуби контрол на предницата на своя YZR-M1 на завой 1 четири обиколки преди финала. Така Роси падна със своята Yamaha точно пред централната трибуна. Това отвори пътя на Маркес към победата, а а за второто място се сбориха Зарко и Ринс, чиято битка изобщо не бе завършила.

В последната обиколка  Зарко водеше на Ринс. Французинът не можа да отговори на атаките на пилота Suzuki. Така Ринс взе 4-ия си подиум за сезона, а за Зарко това бе първо качване на стълбичката от Херес насам. След доста добър старт, Маверик Винялес (Movistar Yamaha MotoGP) стана 4-и, а Педроса финишира 5-и в последното си състезание на Сепанг. Разочарование претърпя фаворитът Андреа Довициозо (Ducati Team). Победителят на Сепанг от последните два сезона стана едва 6-и.

След него, на 7-о място бе пилотът на Angel Nieto Team Алваро Баутиста в своето предпоследно състезание в MotoGP. След него бе друг пилот на Desmosedici – Джак Милър, а на 9-а позиция бе съотборникът му Данило Петручи. Своите фенове у дома зарадва малайзиецът Хафиз Сиахрин (Monster Yamaha Tech 3), който стартира от 23-о място, но завърши 10-и.

В другите два класа станаха известни световните шампиони кръг прреди края. В Moto3 титлата спечели Хорхе Мартин, а в Moto2 короната сложи Франческо Багная.