Начало MotoGP News MotoGP: Маркес №1 и в Австралия, стана най-успешният пилот на Хонда

MotoGP: Маркес №1 и в Австралия, стана най-успешният пилот на Хонда

270
0
Марк Маркес
Марк Маркес, снимка: Honda

Световният шампион Марк Маркес стана най-успешният пилот на Хонда във висшия клас. Той спечели Гран при на Австралия и вече има 55 победи, с една повече от Мик Дуън.

На пистата Филип Айлънд състезателят на Repsol Honda постигна невероятна победа, след като сънародникът му Маверик Винялес (Monster Energy Yamaha MotoGP) катастрофира в последната обиколка. Този инцидент качи Кал Кръчлоу (LCR Honda Castrol) 2-и на подиума. Трети стана местният герой Джак Милър (Pramac Racing).

Изненадите започнаха след старта. От 4-о място в решетката Валентино Роси  се изстреля напред.

Доктора стартира в своята Гран при №400 и влезе първи в завоя Дуън. Винялес бе 6-и. На втория завой  се сбутаха  Данило Петручи (Ducati Team) и Маркес. Петручи направи хайсайд и помете Фабио Куартараро (Petronas Yamaha SRT). Двамата отпаднаха, но без контузии.

Доктора задържа лидерството си до 4-ата обиколка, когато Кръчлоу го изпревари в завой 1. Британецът и Андреа Яноне водеха колона от 9 пилоти. След тях бяха Роси, Маркес, Винялес, Алеиш Еспаргаро (Aprilia Racing Team Gresini), Андреа Довициозо (Ducati Team), Милър и Алекс Ринс (Suzuki Ecstar).

Маркес и Винялес си пробиваха път напред.  Двамата изпревариха Яноне в завой 1, а Кръчлоу се приобщи към тях. Тримата правеха обиколки по 1:29 мин, за да се отърват от двубоя за 4-о място. Пилотът на LCR Honda Castrol обаче не можеше да издържи темпото на Винялес и Маркес.

Двамата испанци започнаха да демонстрират своето превъзходство на пистата. Кръчлоу не ги смущаваше, но той не бе притеснен от идващите зад него. Там бяха 8 пилоти – трима с Ducati, двама със Suzuki, двама с Aprilia и един с Yamaha. Новаците Франческо Багная и Хоан Мир също бяха в тази битка.

Винялес и Маркес бяха като на релси. Откъснаха се на повече от три секунди от Кръчлоу 10 обиколки преди финала.

Маркес пробва атака на завой 1, но не задържа изпреварването. Направи го, както с Куартараро в Мизано. Дойде време за последна обиколка. Винялес срещу Маркес, Yamaha срещу Honda, Испания срещу Испания. Този път Маркес се изстреля покрай Винялес в завой 1 и поведе. Винялес даде газ, с надеждата за атака от вътрешната линия на завой 2, но Маркес му  затвори вратата. На завой 4 Винялес не беше достатъчно близо. Единствената възможност за изпреварване бе на завой 10.

Точно на върха на Лъки Хайтс, Винялес беше на гърба на Маркес. След това неговата Yamaha се прехвърли в зоната за спиране, което доведе до катастрофата на Винялес. Предотвратена бе и друга драма, тъй като Маркес имаше късмет, че не бе изхвърлен от катастрофиралия YZR-M1 на Винялес.

Изпревари легендата Мик Дуън на домашната му писта. Катастрофата на Винялес донесе второ място на победителя от 2016 г. Кал Кръчлоу. В последната обиколка Милър спечели битката за 3-ото място на подиума. Причината е, че Довициозо отвори повече завой 2, и Милър профуча покрай него.

Не бе само той. Същото стори и съотборника ме Франческо Багная. Така Милър взриви трибуните,  заети от неговите австралийски фенове. Той и Пето Багная – 4-и, донесоха успех за екипа на Pramac. Багная стартира 15-и  и успя да изпревари новакът Мир, който стана 5-и.

Яноне или Маниакът, както го наричат, донесе най-добрия финал за Aprilia през този сезон – 5-о място. Така битката за отборната титла между  Ducati Team и Repsol Honda е с разлика само 1 точка. Роси стана 8-и в своята Гран при 400, като удържа на Ринс и Алеиш Еспаргаро, заели следващите позиции до 10-о място.