Начало Moto News MotoGP: Маркес най-бърз в тренировките с нов рекорд на Лосаил

MotoGP: Маркес най-бърз в тренировките с нов рекорд на Лосаил

636
0
Марк Маркес
Марк Маркес, снимка: Repsol Honda

Световният шампион Марк Маркес (Repsol Honda Team) даде най-добро време в първия тренировъчен ден, от първия старт на новия световен шампионат. Испанецът бе най-бърз на пистата Лосаил в Катар.

Той постигна 1:53.380, което е с 3 десети под предишния му рекорд за обиколка. На второ място  се класира Маверик Винялес (Monster Energy Yamaha MotoGP), който остана на 0.474 сек. Джак Милър (Alma Pramac Racing) оформи топ 3.

В първата тренировъчна сесия най-бърз бе Валентино Роси (Monster Energy Yamaha MotoGP) с време 1:55.048, който изпревари Хорхе Лоренсо (Repsol Honda) с 0.079 сек., и трети бе Маркес на 0.116.

Още в тази сесия пролича колко оспорван ще бъде сезон 2019.  Маркес бе лидер в по-голямата част от сесията, но след това остана едва 3-и. Четвърти стана миналогодишният победител в състезанието – Андреа Довициозо (Mission Winnow Ducati) на 0.169, а след него бе съотборника му  Данило Петручи на 0.219 сек.

След като стартът леко се забави поради условията на пистата, която стана доста хлъзгава, пилотите направиха всичко възможно да си резервират автоматично място в  Q2  квалификациите утре.

Маркес постави най-бързата обиколка на уикенда с малко повече от пет минути преди края на FP2.

Новобранецът Хоан Мир (Suzuki Ecstar) беше първият, който постави най-меката мека гума. И световният шампион на Moto3 за 2017 г. изпревари всички останали с 3 десети 15 минути преди края на сесията.

Милър излезе начело няколко минути преди края. Той показа пълните възможности на своя  GP19, преди Франко Морбидели (Petronas Yamaha SRT) излезе начело, което бе непосредствено след катастрофата му на завой 1 в началото на FP2, при която байкът му се запали в чакъла. Андреа Довициозо (Mission Winnow Ducati) изпревари Винялес и Маркес с 0.474 сек., пилотът на Yamaha да направи нов рекорд на Лосаил.

Винялбес и Милър запазиха позиции 2 и 3, а Данило Петручи (Mission Winnow Ducati) бе на 0.673 сек. четвърти. Новакът Фабио Куартараро (Petronas Yamaha SRT) отново имаше силна сесия.

Французинът влезе в топ 5 и директно в Q2. А Дови остана на 6-о място. Морбидели завърши тренировките 7-и. А Алекс Ринс (Suzuki Ecstar) влезе в топ 10 на последната си обиколка с време 1:54.320 – 8-и. Алеиш Еспаргаро (Aprilia Racing Team Gresini) и Мир заеха съответно 9-о и 10-о място.

Борещия се за първо място в първата тренировка Хорхе Лоренсо (Repsol Honda) стана 11-и. Той ще се бори в Q1 с Такаки Накагами (LCR Honda Idemitsu) и Кал Кръчлоу (LCR Honda Castrol) – 12-и и 13-и.