Начало MotoGP News MotoGP: Маркес оформи триумфално десетилетие на Заксенринг

MotoGP: Маркес оформи триумфално десетилетие на Заксенринг

655
0

10 поредни победи, 10 поредни подиума, 10 поредни първи позиции. Това е активът на световния шампион Марк Маркес (Repsol Honda) на пистата Заксенринг. Така той оформи своето супер успешно десетилетие в Германия. С тази 10-а поредна победа, от които 7 във висшия клас, Марк изравни рекорда на Валентино Роси от 10 поредни първи места на Муджело.

На подиума Маркес бе асистиран от Маверик Винялес (Monster Energy Yamaha MotoGP), който финишира на 4,5 сек. след лидера в класирането. Трети стана Кал Кръчлоу (LCR Honda Castrol). Британският пилот направи двоен успеха на Honda.

След старта Маркес, който бе на първа позиция за 57-и път, поведе, следван от Винялес, Джак Милър (Pramac Racing) и Алекс Ринс (Suzuki Ecstar).

Още в края на обиколката Ринс стана 3-и. Фабио Курартараро (Petronas Yamaha SRT), който отново бе един от най-бързите пилоти, падна в началото на втората обиколка. Катастрофираха също Мигел Оливейра и Йохан Зарко.

Маркес бе избрал средно мека задна гума. Когато тя достигна работна температура, испанецът ставаше все по-бърз и дръпна напред. Той увеличаваше непрекъснато преднината си.

В същото време зад него битките бяха сериозни. Кръчлоу изпревари Милър, а Ринс – Винялес. След това обаче пилотът на Suzuki допусна грешка и падна.

Преднината на Маркес стана първо 3 секунди, а в последните обиколки достигна почти 6. В същото време Винялес и Кръчлоу се закрепиха на 2-о и 3-о място. Британецът правеше опити да догони пилота пред него и две обиколки преди края го притисна. Маверик обаче не се предаде и задържа 2-ото място.

Така Маркес спечели 5-ата си победа за сезона. Вече има 185 т. и е с 58 пред Андреа Довициозо (Ducati Team) –  127.

Винялес спечели третия си пореден подиум. Кръчлоу пък за втори път  стъпва на стълбичката – 3-и за 2019 г. след Катар.

Докато тримата бяха напред, зад тях битката за четвъртото място стана жестока. В нея участваха четирима –  тримата „дукатисти“ Довициозо, съотборника му Данило Петручи, Джак Милър и Хоан Мир (Suzuki Ecstar). На последната обиколка Петручи изпревари Довициозо и зае лелеяното 4-о място. Дови остана на десета след него. Милър стана 6-и от този пакет. Мир бе на 7-а позиция.

Най-после и Валентино Роси видя финала. След три поредни отпадания, пилотът на Monster Energy Yamaha MotoGP стигна до 8-о място. След него бе Франко Морбидели (Petronas Yamaha SRT). Десетката оформи Щефан Брадъл, който замести контузения Хорхе Лоренсо  в екипа на Repsol Honda. Германецът се представи отлично на домашната си писта.