Начало Moto News MotoGP: Смазваща победа на Лоренсо в Катар

MotoGP: Смазваща победа на Лоренсо в Катар

53
0

Световният шампион Хорхе Лоренсо спечели първият старт за сезон 2016 в клас MotoGP в Катар. Преднината на испанеца бе направо смазваща пред следващите го Андреа Довициозо и Марк Маркес.

С новият шампионат започна и нова ера, заради новите гуми Michelin и новата унифицирана електроника. За Лоренсо това е трета победа в Катар, като стартира от първа позиция. Хорхе тръгна от полпозишън за 62-и път в кариерата си, а първите 12 състезатели в решетката се бяха събрала в 1 секунда. На първа редица до Лоренсо бе Марк Маркес (Repsol Honda Team). Заводският пилот на Honda компенсира проблемите си с мотора още по-луд стил на каране. На първа редица беше и Маверик Винялес (Team Suzuki Ecstar).

При старта Лоренсо поведе, пред Андреа Яноне (Ducati Team) и Дани Педроса (Repsol Honda Team). Маркес направи лош старт и остана извън топ 5. След Лоренсо и Яноне бе другият пилот на Ducati Team – Андреа Довициозо с Desmosedici GP. Валентино Роси излезе 4-и. След това обаче по-бързите машини Ducati помогнаха на Яноне и Довициозо да изпреварят Лоренсо на правата. Роси остана пред Маркес, а Педроса и Винялес бяха 6-и и 7-и. Маркес и Роси започнаха дуел. Първо испанеца го изпревари, но направи грешка и Доктора мина пред него. След това пак си размениха местата. Яноне дръпна напред, а след него беше Дови, докато лидера не направи грешка на завой 13 и двамата си размениха местата.  Кал Кръчлоу (LCR Honda) катастрофира на 4-ия завой и отпадна.

Лоренсо изпревари Яноне и притисна Довициозо, който бе с 5 км/ч. по-бърз на правата от шампиона. Двамата започнаха да правят най-бързи обиколки, а в средата на състезанието Лоренсо стана лидер и имаше 0,3 сек. преднина. Маркес и Роси преследваха лидерската двойка. Роси направи най-бързата си обиколка 1:55.281 – 14-а в състезанието. В последните 5 тура Маркес приближи Довициозо, а Лоренсо увеличи преднината пред Дови от половин на цяла секунда. На следващия тур Маркес влезе от вътрешната страна на Довициозо и го изпревари. Марк искаше да гони Лоренсо, но видя, че е невъзможно. На първия завой при навлизане в последната обиколка, Довициозо изпревари Маркес. Лоренсо пресече финала с огромната преднина от 2.019 сек. пред Довициозо, който повтори второто си място от миналата година. Маркес се опита да го изпревари на последния завой, но не се получи. Той остана 3-и с 0,1 сек. пред Валентино Роси. Дани Педроса стана 5-и, но на повече от 13 сек. от победителя. Топ 10 оформиха Винялес, Пол Еспаргаро (Monster Yamaha Tech 3), Брадли Смит (Monster Yamaha Tech 3), Хекто Барбера (Avintia Racing) и Скот Рединг (Octo Pramac Yakhnich). Най-бързата обиколка на състезанието направи Лоренсо – 1:54.927 в 20-ата.