Начало Moto News MotoGP: Триумф за Маркес, дубъл за Honda

MotoGP: Триумф за Маркес, дубъл за Honda

37
0

Лидерът в шампионата при кралете – Марк Маркес  от екипа на Repsol Honda спечели Гран При на Чехия на пистата Бърно. Това е четвъртата поредна победа на дебютанта в шампионата. Втори стана съотборника му Дани Педроса, с което направиха успеха на Honda двоен при производителите. Трети остана световният шампион Хорхе Лоренсо от заводския тим на Yamaha.

Кал Кръчлоу от Monster Yamaha Tech3 стартира от първа позиция за втори път този сезон. Warm-Up сесията бе при облачно време и пилотите се страхеваха от мокро състезание.  На 14-ата обиколка бяха показани бели флагове, защото припръска дъжд, но трасето остана сухо. Карането на Маркес бе перфектно – смес от търпение, агресия и защита. 20-годишният се залепи зад повелия колоната Хорхе Лоренсо, а след него бе съотборникът му Дани Педроса. Лоренсо водеше, но 4 обиколки преди края н завой 3 Маркес го атакува, изпревари го с лекота и стана лидер. Педроса също изпревари Лоренсо два тура преди края, за да направи триумфа на тима на Honda пълен, но остана на 3 десети от секундата зад Марк. Така Маркес стана първият новак, който печели 5 победи в дебютния си сезон.

Четвъртото място бе за съотборника на Лоренсо –  Валентино Роси, който изпусна възможността да се бъри за място на подиума, тъй като води дълъг дуел с Алваро Баутиста (GO&FUN Honda Gresini) и го спечели. Успех постигна и Щефан Брадъл (LCR Honda MotoGP), който отново надделя над дуото на Ducati Team Андреа Довициозо и Ники Хейдън.  Топ 10 допълниха Андреа Яноне (Energy T.I. Pramac Racing) и Алекс Еспаргаро (Power Electronics Aspar), които бяха само със секунда пред друг пилот със CRT  – Колин Едуардс (NGM Mobile Forward Racing)ь който стартира пред тях.

Двама пилоти отпаднаха след катастрофа във втората обиколка. Сблъскаха се Хектор Барбера (Avintia Blusens) и Клаудио Корти (NGM Mobile Forward Racing), които топаднаха. Не завършиха още Лукаш Пешек (Came IodaRacing Project) и вторият пилот на Tech3 Брадли Смит, които отпаднаха на 3-ата обиколка. Кал Кръчлоу, катастрофира на 8-ата обиколка, когато бе на 4-о място. Той продължи, но стана 17-и и не взе точки. В домашната си гран при не взе точки и Карел Абрахам  (Cardion AB Motoracing), а пилотът с уайлдкард Мартин Бауер (Remus Racing Team) завърши дистанцията.

Преди последното състезание от тройната серия – на Силвърстоун другата седмица, Маркес води с 213 т., с 26 повече от Педроса и 44 от Лоренсо.