Начало MotoGP News MotoGP: Винялес – неудържим с блестяща победа в Ассен

MotoGP: Винялес – неудържим с блестяща победа в Ассен

342
0
Маверик Винялес

Маверик Винялес (Monster Energy Yamaha MotoGP) донесе първата победа за себе си и за Yamaha през този сезон. Испанецът направи блестящо каране на пистата Ассен. Той стана 5-ият различен победител през този сезон.

Винялес победи лидера в шампионата Марк Маркес (Repsol Honda), който увеличи предната си във временното класиране. Трети стана Фабио Куартараро (Petronas Yamaha SRT), който стартира от първа позиция. Тримата направиха изключителна битка за Гран при на Холандия.

След старта, холшота взе Алекс Ринс (Suzuki Ecstar). Най-изненадващо той и съотборника му Хоан Мир бяха начело на колоната след първата обиколка.

След тях бяха Куартараро, Винялес и Маркес. Във втората шампионът за 2017 г. в Moto3 Ринс падна на завой 9. Мир за първи път поведе колоната в MotoGЗ. Не бе за дълго. Малко след това Куартараро изпревари Мир, а Маркес мина пред Винялес.

В същото време Такаки Накагами (LCR Honda IDEMITSU) и Валентино Роси (Monster Energy Yamaha MotoGP) паднаха дружно на 5-ата обиколка на завой 8. Накагами прелетя през чакъла с много висока скорост,  но и той и Роси са невредими.

Тройката, която щеше да води битка за първото място се оформи – Куартараро, Маркес и Винялес. Зад тях, на почетна дистанция бяха двамата пилоти на Ducati Андреа Довициозо, стартирал 11-и и Данило Петручи – 4-и и 5-и.

Шампионът и лидер във временното класиране мина пред французина, но последния си върна позицията.

Винялес задмина Маркес и скоро предприе атака спрямо Куартараро. Двамата си размениха местата още два пъти, но Винялес поведе. Маркес бе зад него а Фабио Куартараро взе лека-полека да изостава.

В същото време изгубилия позиции Хоан Мир атакува двамата от Ducati и мина пред тях. То обаче си върнаха места, а от бокса на тима от Борго Панигале наредиха на Петручи да пусне Довициозо и да не го атакува. Мир пък направи грешка и изостана.

До края на надпреварата Винялес бе необезпокояван от Маркес. Мениджърът на Repsol Honda Алберто Пуч дори сигнализира на Маркес да се успокои и да не атакува Винялес, а да остане втори. Нищо че Honda има юбилей 60 години в Гран при. По-важното бе Маркес да вземе повече точки.- така той вече има 160, с 44 повече от Довициозо.

Винялес спечели за първи път от Австралия 2018 г. Той стана 5-ият различен победител, а Yamaha – 4-ият производител, триумфирал в Гран при.

Куратараро за втори пореден път е бе на подиума, въпреки че не е на 100% възстановен от операция на ръката. Новакът вече е 6-и във временното класиране.

Довициозо кара на личита си и стана 4-и. След него, 5-и финишира Франко Морбидели (Petronas Yamaha SRT), като постигна най-доброто си класиране в MotoGP. На последния шикан той изпревари Петручи – 6-и. Кал Кръчлоу (LCR Honda Castrol) стана 7-и. Британецът бе много бърз през цялото състезание, но направи грешка на завой 1 и се прости с 4-ото си място. Мир стана 8-и след грешката, която допусна.  Това за новака е най-добрия резултат от началото на сезона.