2097
0
Никола Цолов
Никола Цолов, снимка Formula Regional Middle East Championship

Никола Цолов приключи уикенда в Абу Даби извън зоната на точките. Българският състезател завърши последното състезание на пистата Яс Марина на 15-то място. Цолов пресече старт-финалната линия на 12-та позиция преди да получи 10-секундно наказание, което го смъкна с три места назад.

Никола Цолов се включи в последния кръг от сезон 2023 в Регионалната формула на Близкия изток (Formula Regional Middle East Championship). 16-годишният талант кара китайския отбор R&B Racing by GRS. Негови съотборници бяха Джовани Машио, Руобин Танк и Сеню Хан.

Цолов даде 17-то време в днешната квалификация в Абу Даби. Българинът отново изпитваше затруднения с управлението на болида на R&B Racing by GRS. В резултат на това Цолов изостана с близо секунда от победителя в квалификационната сесия Никита Бедрин

Цолов загуби две позиции на старта и се движеше в дъното на топ 10. Българинът все пак успя да избегне верижната катастрофа в самото началото на третата надпревара в Абу Даби. В нея бяха замесени Оуен Тангавелу (MP Motorsport), Нихил Бохра (R-ace GP) и Левенте Ревеш (R-ace GP). Това доведе до поява на кола за сигурност, която остана на трасето в продължение на няколко минути. После бе развят червен флаг, който позволи на маршалите да отстранят всички отломки и да поправят предпазните бариери TecPro.

Състезанието в Абу Даби бе прекъснато за малко повече от 10 минути и бе рестартирани зад сейфти кар, който остана на пистата за две обиколки. После надпреварата бе рестартирана.

Никола Цолов имаше добра стартова реакция и спечели няколко позиции. В заключителната фаза на последния старт в Абу Даби Цолов имаше контакт с Тасанопол Интрапусавак (Pinnacle VAR), в резултат на което получи 10-секундно наказание. Така той финишира на 15-та позиция и не спечели нито една точка.

Междувременно надпреварата бе спечелена от Никита Бедрин (PHM Racing). Руският състезател, който кара с италиански лиценз, успя да се защити от атаките на Андреа Кими Антонели (Mumbai Falcons Racing). Новият шампион дори пресече шикана след обратната права, след което върна позицията на своя съперник. Последното място на подиума остана за съотборника на Антонели Рафаел Камара.

Четвърти и пети завършиха Тейлър Барнард и Джошуа Дуфек от отбора на (PHM Racing). Шестото място бе заето от Мартиний Стеншорн (R-ace GP), следван от Кирил Смол (Mumbai Falcons Racing), Ейдън Нийт (Prema Racing), Майкъл Шин (Prema) и Брад Бенавидес (MP Motorsport).

Никола Цолов завърши на 23-та позиция в крайното класиране за сезон 2023 в Регионалната формула на Близкия изток. Българският състезател спечели всичките 10 точки за отбора на R&B Racing. В същото време Андреа Кими Антонели зае първото място с актив от 192 точки, следван от Тейлър Барнард със 152. Трети остана Рафаел Камара със 131, следван от Лоренцо Флукса със 122 и Мари Боя със 107

Сега Цолов ще си вземе малко почивка преди началото на сезон 2023 във Формула 3. Пилотът на АРТ Гран при ще участва в първите две състезания от новата кампания, които ще се проведат на пистата Сахир.