Начало MotoGP News Оливейра триумфира в дъждовната надпревара в Тайланд, Куартараро извън зоната на точките

269
0
Мигел Оливейра, КТМ
Мигел Оливейра, снимка КТМ/Rob Gray (Polarity Photo)

Мигел Оливейра спечели състезанието за Голямата награда на Тайланд. Пилотът на КТМ отново показа невероятното си темпо на мократа писта Чанг Интернешънъл. Това бе втори успех за Оливейра от началото на сезон 2022 в MotoGP след този в Индонезия. Втори и трети завършиха състезателите на Дукати Джак Милър и Франческо Баная. Италианецът намали изоставането си от Фабио Куартараро (Ямаха). Световният шампион изпитваше огромни затруднения на мократа писта в Тайланд и финишира едва 17-ти.

Стартът на състезанието в Тайланд бе забавен с повече от 45 минути заради пороен дъжд, който наводни пистата Чанг.

След спирането на дъжда колата за сигурност направи няколко опознавателни обиколки. В крайна сметка рейс контролът позволи пилотите да напуснат гаражите на своите отбори и обяви, че състезанието ще се проведе на мокра писта.

На старта Безеки и Мартин излязоха извън очертанията на първи завой. Победителят в квалификацията запази първата позиция, докато Мартин изостана. Втори бе Баная, следван от Милър, Маркес, Бастианини и Марини. Куартараро не направи добър старт и зае позиция извън топ 10.

В третата обиколка Безеки получи информация да мине една позиция назад заради грешката в първи завой. Така Милър излезе начело, а Оливейра си проправяше път напред.

В края на третата обиколка в Тайланд Марини катастрофира, докато Куартараро загуби още позиции и излезе от зоната на точките. Отпред Милър водеше, следван от Безеки и Оливейра. Пилотът на КТМ записа най-бързата обиколка и изпревари Баная.

18 тура преди края на надпреварата Оливейра изпревари Милър на последния завой на пистата Чанг. Австралиецът контраатакува на старт-финалната права и си върна лидерството. Междувременно Алейш Еспаргаро мина през дългата обиколка. Състезателят на Априлия бе наказан от комисарите заради контакт с Брад Байндър.

11 тура преди финала на Гран при Тайланд 2022 Оливейра отново задмина Милър и поведе. Португалецът започна да се откъсва от своя съперник и отново доказа, че е изключително бърз на мокро. Зад двамата лидери Баная се защитаваше от Маркес и Зарко, а Безеки продължаваше да губи позиция след позиция. Куартараро водеше битка извън топ 15, а Реми Гарднър (КТМ Tech 3) също претърпя инцидент.

В заключителната фаза на състезанието в Тайланд Оливейра контролираше разликата си спрямо Милър. Баная се защитаваше от Зарко. Французинът записа няколко най-бързи обиколки и изпревари Маркес.

До края на кръг №17 от сезон 2022 в MotoGP Оливейра удържа първото място. Това бе втори успех за португалеца за годината и общо пети в кариерата му. Подобно на Индонезия, Оливейра отново бе недостижим на мокра писта. До него на подиума се качиха Милър и Баная.

Четвърти завърши Йохан Зарко (Прамак Дукати), следван от Марк Маркес (Хонда) и Енеа Бастианини (Грезини Дукати). Седмото място бе заето от Маверик Винялес с Априлия. Осми, девети и десети финишираха Алекс Маркес (LCR Хонда), Хорхе Мартин (Прамак Дукати) и Брад Байндър (КТМ). Топ 15 допълниха Алейш Еспаргаро (Априлия), Алекс Ринс (Сузуки), Франко Морбидели (Ямаха), Пол Еспаргаро (Хонда) и Раул Фернандес (KTM Tech 3). Въпреки че потегли от първа позиция, Марко Безеки остава едва 16-ти при развяването на карирания флаг. Зад италианеца бе Фабио Куартараро.

В генералното класиране Куартараро остава начело с 219 точки. Втори е Баная с 217. След тях са Алейш Еспаргаро (199), Бастианини (180) и Милър (179).