Начало Formula 1 News • Новини за Формула 1 Верстапен най-бърз в първата свободна тренировка за Гран при на Бахрейн

3802
0
Бахрейн
снимка, Пирели
Макс Верстапен спечели първата тренировка за сезон 2021 в F1. Пилотът на Ред Бул записа най-добра обиколка за 1:31.394 с гуми софт. Втори на почти три десети финишира Валтери Ботас с Мерцедес, а трети на малко повече от половин секунда остана Ландо Норис от тима на Макларън.

Температурата на въздуха бе 34 градуса, а тази на пистата- 47. Вероятността за дъжд бе 0 %.

Първи на трасето излязоха пилотите на Алпин Фернандо Алонсо и Естебан Окон, които бяха последвани от тези на Ферари, Астън Мартин, Алфа Ромео и Хаас. След първите няколко минути от старта на сесията в бокса бяха състезателите на Мерцедес, Пиер Гасли, Макс Верстапен и Джордж Ръсел. Първото най-добро време записа Алонсо- 1:37.354, който веднага бе изместен от своя съотборник. Няколко минути след това лидер бе Хамилтън с време за 1:32.844, следван от Перес, Норис и Гасли.

15 минити след старта на първата свободна тренировка в Бахрейн на върха застана Люис Хамилтън с най-добър тур за 1:32.214. След него на по-малко от две десети бяха Верстапен, Ботас и Перес. Все още незаписали бърза обиколка бяха Льоклер, Сайнц, Мазепин, Шумахер и Джовинаци. Отборът на Уилямс почете легендарният коментатор на F1 Мъри Уокър, който почина на 97-годишна възраст по-рано този месец.

През следващите няколко минути повечето екипи се прибраха в пита, а първи обиколки записа Мик Шумахер и Никита Мазепин. Пилотите на Алпин бяха в дъното на класирането, без записано конкурентно време.

Половин час след началото на сесията първото място продължи да заема Хамилтън, следван от Верстапен, Ботас, Перес, Льоклер, Гасли, Норис, Цунода, Сайнц и Фетел. Първите петима състезатели бяха с времена под 1:33.

Във втората фаза на тренировъчната сесия Ландо Норис сложи гуми софт, подобри времето на Хамилтън и завъртя 1:31.897. Това бе първото бързо време под 1 минута и 32 секунди. Малко след него всички състезатели бяха на пистата с най-мекия тип гуми в опит да подобрят своите най-добри турове. Втори на 96 хилядни зад Норис стана Льоклер. а неговият съотборник Карлос Сайнц даде четвърто време. Междувременно в боска механиците на Мерцедес смениха предното крило на Валтери Ботас.

В послените 10 минути от първата тренировка за сезон 2021 пилотите на Мерцедес атакуваха постижението на Норис, като Ботас го измести от върха с време от 1:31.692. Неговият съотборник остана на малко повече от двадесет хилядни зад британския състезател на Макларън. При последните опити на пилотите Верстапен мина рекордно през първите два сектора и застана начело. В дъното на колоната бяха състезателите на Уилямс и Хаас. В крайна сметка Макс спечели сесията, следван от Ботас и Норис. След тях бяха Хамилтън, Льоклер, Перес, Гасли, Сайнц, Рикиардо и Джовинаци.