Начало Formula 1 News • Новини за Формула 1 Прост ненавижда идеята за обърната стартова решетка: Ако я вкарат в F1,...

Прост ненавижда идеята за обърната стартова решетка: Ако я вкарат в F1, ще напусна спорта!

3030
0
Ален Прост, Лоран Роси
Ален Прост и Лоран Роси; снимка: Алпин

Ален Прост заяви, че ще зареже Формула 1, ако се стигне до въвеждане на състезания с обърната стартова решетка. Ръководството на спорта експериментира този сезон със спринтова квалификация, отзивите за която обаче са смесени. Затова се говори за вариант с обърнат грид и идеята изобщо не се харесва на четирикратния световен шампион в F1. Той заяви в подкаста Prost in the Paddock, че просто не може да приеме подобна концепция.

„Според мен е добре, че Формула 1 опитва нови неща, но трябва да е ясно защо се изпробва дадена идея.“

„Формула 1 трябва да остане традиционна (дисциплина). Най-добрата кола и най-добрият пилот да побеждават, защото са най-силни. Това е цялата идея на F1. Ненавиждам идеята за обърната стартова решетка. Мразя я. Ако вкарат обърнат грид във Формула 1, ще напусна спорта!“, емоционално заяви Прост

Французинът допълни, че не му харесва и това да се дават точки за спечелването на полпозишън. Според него подобни нововъведения са ужасни за спорта.

„По-скоро бих гледал доминация на един отбор, защото си е свършил най-добре работата, отколкото обърната стартова решетка. Аз съм традиционалист. Експериментът с точките за първа позиция също не ми хареса.“

Същевременно обаче Прост не смята, че спортът е бил по-добър и по-интересен по времето, когато той се е състезавал

„Сега със сигурност има много повече изпреварвания. А и човек трябва да гледа цялостната картина. Понякога, както и в живота, възприятието е по-важно (за хората) от истината. Разпитвал съм фенове, гледали Формула 1 по времето, когато карах аз, следящи спорта сега и твърдящи, че се интересуват по-малко. Искам да ми обяснят какво е различното. Един от по-скорошните отговори бе много интересен. Човекът каза: „Когато ти се състезаваше, бяхме пред телевизорите си от старта до финала. И знаехме, че всичко може да се случи. Издръжливостта например – много често се виждаха пушеците в задната част и разбирахме какво става. Тъжахме. Чакахме следващото състезание. Но поне не ни бе нужно никакво обяснение.““

„В наши дни всичко е страшно сложно. DRS-ът например е изкуствено внесен елемент. Да, има полза, защото без него щеше да има далеч по-малко изпреварвания. Това обаче нямаше да има значение в миналото. Тогава ако задминаванията бяха прекалено лесни, то случващото се вече не се възприемаше за състезание. Свикваме с някакви неща, но е трудно всички да са щастливи.“