Начало MotoGP News Сезон 2021 в MotoGP завърши с тройна победа за Дукати, докато Роси...

Сезон 2021 в MotoGP завърши с тройна победа за Дукати, докато Роси финишира десети

680
0
Франческо Баная
Франческо Баная, снимка Дукати

Франческо Баная спечели финалното състезание за сезон 2021 в MotoGP. На пистата Рикардо Тормо пилотът на Дукати изпревари стартиралия от полпозишън Хорхе Мартин в средата на надпреварата и записа четвърти успех в своята кариера. Последното място на подиума зае Джак Милър с другия заводски мотор на италианците. Така това бе първа тройна победа за марката от Болоня в тяхната история. В същото време Валентино Роси финишира последното си състезание в кралкския клас на десета позиция.

Най-доброто потегляне направи Хорхе Мартин, следван от Милър и Мир.

След първите няколко тура Мартин водеше пред Милър и Мир, а Баная се защитаваше от атаките на Алекс Ринс. Пилотът на Сузуки успя да стигне до третото място, преди да катастофира на завой номер шест. Такааки Накагами също завърши сезона с инцидент в началото на надпреварата.

Постепенно Баная започна да настига Мартин, а зад тях Милър водеше битка с Жоан Мир за последното място на подиума. Тринадесет обиколки преди финала Франческо излезе начело след прекрасна маневра в последния завой на трасето край Валенсия.

Междувременно Милър също мина пред световния шампион за 2020 и така Дукати окупиаха първите три места в колоната. До края на надпреварата Франческо Баная не допусна нито една грешка и спечели с аванс от около половин секунда пред Хорхе Мартин. Третото място отиде при Джак Милър, който записа втори пореден подиум след този в Портимао.

Четвъртото място отиде при Жоан Мир, следван от Фабио Куартараро с Ямаха, Йохан Зарко (Прамак Дукати), Брад Байндър с КТМ, Енеа Бастианини (Авинтия Дукати), Алейш Еспаргаро с Априлия и Валентино Роси. Седекмратният световен шампион бе поздравен от повечето състезатели на стартовата решетка.

Последните точки за настоящия сезон отидоха при протежето на Роси Франко Морбидели, Андреа Довициозо (Ямаха SRT), Алекс Маркес (LCR Хонда), Мигел Оливейра (КТМ) и Икер Лекуона (КТМ Tech 3). Данило Петручи завърши последното си си състезание на осемнадесето място.

Благодарение на двата мотора на подиума Дукати спечелиха класирането при отборите, а Хорхе Мартин стана новак на годината. Прамак Дукати пък станаха шампион при сателитните тимове.